25. ledna 2015 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Perličky českého mýta. Kamion z Pákistánu i rekordní stachanovec

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA České mýtné brány loni vydělaly státu rekordní částku – 8,7 miliardy korun. Mezi statistikami se vyjímají i další zajímavá čísla, která nehovoří jen o příjmech, ale i o těch, kteří vozí zboží po českých dálnicích.

Stát s nejnižší útratou za mýto

Mýtným statistikám logicky kralují čeští dopravci. Jejich kamiony se postaraly o 55 procent z vybraných peněz. Druzí jsou Poláci, třetí Slováci. Nic překvapivého.

Česko však loni brázdili i exotičtí dopravci. Palubní jednotku, kterou snímají mýtné brány, si pořídili například řidiči z Vatikánu (zaplaceno 7 473 korun) nebo Libye (1 507 korun). Nejvzácnějším úkazem však byl (možná zbloudilý) řidič z Pákistánu.

Za projetí Českem zaplatil jen 181 korun. Pro srovnání: tuzemští dopravci zaplatili bezmála 4,8 miliardy korun.

Řidič – stachanovec

Mýtné brány a Kapsch.

Jednoznačným rekordmanem loňského roku byl řidič, který se svým strojem projel v Česku celkem 160 tisíc kilometrů dálnic a rychlostních silnic.

Za tyto cesty zaplatil něco přes milion korun. Jen dalších 87 kamionů se dostalo přes částku půl milionu.

Více informací o původu či dalších charakteristikách tohoto silničního stachanovce statistiky sdružení Myto.cz bohužel neuvádějí.

Příští rok 10 miliard?

Samotná celková vybraná částka za průjezdy kamionů byla loni rekordní. Šlo o 8,7 miliardy korun. Vzhledem ke zdražení některých tarifů očekávají zástupci Ředitelství silnic a dálnic, že by rekord mohl padnout i v letošním roce.

Odvážné odhady hovoří až o deseti miliardách korun.

Denní dávka kamionů

Připadá vám někdy, že Českem projíždí kamionů až moc? Ale kolik jich je? Průměr všedního dne je 65 tisíc těchto aut. Nejvytíženějším dnem byl 18. listopad. To se na cestu vydalo 70 153 nákladních aut.

mipMichal Pavec