3. dubna 2015 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Policie si došlápla na exšéfa pražských investic, obvinila ho kvůli Blance

S tunelem Blanka je spojeno velké množství kauz a otevření se stále odkládá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S tunelem Blanka je spojeno velké množství kauz a otevření se stále odkládá. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Policie stíhá v kauze Blanka bývalého šéfa odboru městského investora Jana Beránka. Najmutím externích firem hlavnímu městu způsobil škodu 30 milionů korun, tvrdí policisté.

Na policejní stíhání jako první upozornil server E15.cz. Beránek měl porušit předpisy o pravidlech hospodářské soutěže a porušit povinnosti při správě cizího majetku.

Stíhaný se toho měl dopustit tím, že v únoru 2013 zadal několik zakázek bez uveřejnění. Ty se týkaly takzvaných kategorizaci víceprací v tunelovém komplexu Blanka. Zakázky dostaly právní a projekční kanceláře Weil, Gotshal & Manges, Satra a Valbek.

Škoda z tohoto jednání činí podle detektivů 30 milionů korun. Jan Beránek serveru postup policie potvrdil, ovšem další podrobnosti sdělovat nechtěl.

Postup policie je podle E15.cz ale nejasný. Beránek pouze plnil usnesení radních a těm obvinění sděleno nebylo. Policie si také vyžádala od magistrátu dokumenty k zakázkám a roli Jana Beránka před koncem letošního března, zhruba dva týdny po té, co vyhrál soud s městem o neoprávněnost výpovědi. 

Někdejší šéf městských investic z éry primátora Bohuslava Svobody (ODS) nastoupil do funkce v únoru 2012. Kriminalisté mu vyčítají, že přestal proplácet faktury za vícepráce na Blance. 

V tu dobu nebylo jasné, jestli objem víceprací na tunelu nepřesáhl zákonem povolených dvacet procent a on by se jejich dalším proplácením nevystavil hrozbě trestního stíhání.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)