Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prázdniny předčily očekávání. Na Ruzyni se vrátil třetinový provoz, ale jen desetina cestujících

Letiště Václava Havla ožilo po koronavirovém zastavení letů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla ožilo po koronavirovém zastavení letů. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Původní obavy, že se čeští turisté letos k moři nedostanou, léto rychle zažehnalo. Letečtí dopravci s obnovou linek neváhali a z pražského Letiště Václava Havla v současnosti cestujícím nabízejí téměř polovinu všech loňských destinací. Kromě Evropy Ruzyně přímo spojuje Prahu s Blízkým i Dálným východem.

„Aktuálně má pražské letiště obnovený provoz od 33 leteckých společností, které nabízejí přímé spojení do 80 destinací,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. 

Kromě oblíbených dovolenkových destinací a pravidelných linek do desítek evropských měst, včetně klíčových metropolí, které slouží i k přestupům do vzdálenějších destinací, se cestující z Česka dostanou přímým letem až do Asie. Oblíbené ovšem letos v létě zůstalo i Bulharsko, Řecko, Velká Británie či Nizozemsko.

Letiště Václava Havla.
Poslední cestující čekal na pasovou kontrolu po příletu do Prahy téměř dvě...

I když se po koronavirové pauze sice ruzyňská brána mezinárodnímu cestování otevřela alespoň z poloviny, množství odbavených letů loňským číslům sahá maximálně po kolena. „V porovnání s červencem 2019 bylo letos odbaveno téměř o 70 procent letů méně,“ potvrdila Pavlíková. Tamní ranveje se v prvním prázdninovém měsíci dotkla kola téměř 5000 letadel.

Drastický pokles však Ruzyně v prvním prázdninovém měsíci sledovala především v množství přepravených cestujících, jejich počet během obvykle nejsilnějšího měsíce meziročně klesl téměř na desetinu. „S porovnáním s loňským červencem, který vždy patří mezi nejsilnější měsíce, se jedná o meziroční pokles odbavených cestujících o 87 procent,“ řekla mluvčí. 

V červenci loňského roku prošly koridory pražského letiště téměř dva miliony lidí. „Předpokládáme, že za srpen budou počty odbavených cestujících vyšší,“ říká Pavlíková s tím, že data za srpen budou k dispozici v polovině září.

Od začátku jara sice letecký provoz stejně jako poptávka po létání v Česku násobně roste, kvůli zhoršující se situaci je ale podzimní budoucnost nejistá. „Obnovování dalších spojení či aktuální nabídka počtu letů či destinací záleží vždy primárně na rozhodnutí leteckých společností, které si průběžně vyhodnocují aktuální situaci u nás i v zahraničí, nastavené podmínky při překračování státních hranic a zejména samotnou poptávku po cestování,“ vysvětlila mluvčí.

Do USA nejdřív po Silvestru

V nedohlednu jsou zatím transatlantické destinace. „Co se týká letů do USA či Kanady, přímé dálkové linky do těchto destinací se v roce 2020 neobnoví,“ říká Pavlíková. Přímé lety do Spojených států má podle ní letiště potvrzené až příští rok. „American Airlines plánují během příští letní sezony opět létat z Prahy do Filadelfie,“ uvedla. Na linku nově nasadí moderní Boeing 787 Dreamliner.

Z dálkových letů dosud obnovila spojení s Prahou společnost Qatar Airways se svou pravidelnou linkou do Dauhá. Začátkem srpna následovaly Emirates s Dubají.

„V srpnu se do Prahy vrátilo také letecké spojení z Prahy do Soulu s Korean Air,“ připomíná Pavlíková. „S jednotlivými aerolinkami jednáme. Zatím nemáme od dopravců potvrzené termíny návratu dalších dálkových linek,“ dodala mluvčí na závěr.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...