Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rušení billboardů končí fiaskem, smlouvy se nedají vypovědět

Billboard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Vymýtíme billboardy od českých silnic, hlásalo loni v srpnu nové vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zpracovalo proto tisícistránkový audit všech reklam a u dálnice D1 našlo 446 nejhorších případů. Ty navrhlo ministerstvu dopravy okamžitě odstranit.

Stačilo, aby elaborát dostali na stůl ministerští právníci, a z pompézně ohlašované akce je velký propadák.

Nikdo totiž neřešil to nejpodstatnější: Může vůbec ministerstvo nájemní smlouvy vypovědět? Odpověď zní: nemůže.

Smlouvy, převážně z devadesátých let minulého století, neobsahují ani zmínku o tom, jak by měl být billboard daleko od silnice či jak vysoko nad zemí by měla být samotná reklamní plocha. Otázky bezpečnosti, které měly být hlavním důvodem ke zrušení billboardů, tehdy zkrátka nikdo neřešil.

PSALI JSME O PLÁNECH NA ODSTRANĚNÍ BILLBOARDŮ

"Nemáme tedy žádné právní nástroje, abychom ty billboardy prohlásili za nebezpečné a odstranili je. Kdybychom je odřezali teď, vystavili bychom se mezinárodní arbitráži, kterou bychom zřejmě prohráli," přiznává mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Z původně plánovaného zrušení více než 400 poutačů se jich odstraní jen 27, což jsou většinou transparenty, k nimž se nikdo nezná.

LES BILLBOARDŮ

České dálnice mají jedno specifikum. Je u nich asi nejvíce reklam v Evropě. Ředitelství silnic a dálnic jich napočítalo 2226.

U západoevropských dálnic jsou přitom billboardy většinou zakázané, aby motoristy neodváděly od řízení. 

Nejvíce billboardů je u nejstarší české dálnice D1. Vyrostly tu především v 90. letech, kdy jejich potenciální nebezpečnost nikdo neřešil. Řada poutačů je proto umístěna příliš blízko silnice, není kryta svodidly a jejich reklamní plocha je tak nízko, že by v případě střetu podjíždějící auto skalpovaly.

ŘSD chtělo billboardy od dálnic odstranit. V první fázi mělo být zrušeno 446 reklam u D1. Vše ale skončilo na tom, že ministerstvo dopravy nedokáže prolomit nájemní smlouvy. Zmizí tedy jen 27 poutačů. Zbytek bude u dálnice až do roku 2014, respektive 2018, kdy reklamám nájemní smlouvy vyprší.

Zbytek u silnic zůstane do vypršení nájemní smlouvy, které u většiny reklamních ploch na dálnici D1 spadá do rozmezí let 2014 až 2018. Jako první přinesla informace o billboardové blamáži TV Nova.

My nic, to oni
Hlavní aktéři neúspěšné akce, tedy ministerstvo dopravy a ŘSD, se nyní vzájemně napadají, kdo měl koho upozornit, že jsou smlouvy neprůstřelné. "Oni nás v tom trošku nechali. Na prvním místě se měl udělat právní rozbor, v tom byl hlavní problém," vidí chyby na straně ministerstva dopravy mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. "My spoléhali na to, že pokud ty billboardy nesplňují dopravně bezpečnostní hledisko, je to pádný důvod k jejich odstranění," dodala.

Jinak to vidí na dopravě. "Na to si měli myslet sami. Teď jsme za hlupáky všichni," ozývá se naopak z ministerstva.
I přes neúspěch akce se ale zdá, že některým nevhodně umístěným poutačům u D1 odzvoní ještě před rokem 2014. ŘSD rozjelo jednání s největším pronajímatelem reklamních ploch, společností NewsOutdoor.

"S touto firmou jednáme o tom, že svoje nejnebezpečnější billboardy sama odstraní a poutače, které nesplňují normy, upraví. Zvýší tedy například podjezdové výšky, oddálí reklamy od svodidel a zaoblí ostré hrany," popisuje průběžné výsledky jednání Vápeníková. Mýtit se podle ní bude i zhruba stovka billboardů u silnice R10 z Prahy na Mladou Boleslav, kde v nejbližší době vyprší poutačům nájemní smlouvy. Ostatně ty už ministerstvo dopravy nikde neprodlužuje.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...