Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Rušení billboardů končí fiaskem, smlouvy se nedají vypovědět

Billboard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Vymýtíme billboardy od českých silnic, hlásalo loni v srpnu nové vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zpracovalo proto tisícistránkový audit všech reklam a u dálnice D1 našlo 446 nejhorších případů. Ty navrhlo ministerstvu dopravy okamžitě odstranit.

Stačilo, aby elaborát dostali na stůl ministerští právníci, a z pompézně ohlašované akce je velký propadák.

Nikdo totiž neřešil to nejpodstatnější: Může vůbec ministerstvo nájemní smlouvy vypovědět? Odpověď zní: nemůže.

Smlouvy, převážně z devadesátých let minulého století, neobsahují ani zmínku o tom, jak by měl být billboard daleko od silnice či jak vysoko nad zemí by měla být samotná reklamní plocha. Otázky bezpečnosti, které měly být hlavním důvodem ke zrušení billboardů, tehdy zkrátka nikdo neřešil.

PSALI JSME O PLÁNECH NA ODSTRANĚNÍ BILLBOARDŮ

"Nemáme tedy žádné právní nástroje, abychom ty billboardy prohlásili za nebezpečné a odstranili je. Kdybychom je odřezali teď, vystavili bychom se mezinárodní arbitráži, kterou bychom zřejmě prohráli," přiznává mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Z původně plánovaného zrušení více než 400 poutačů se jich odstraní jen 27, což jsou většinou transparenty, k nimž se nikdo nezná.

LES BILLBOARDŮ

České dálnice mají jedno specifikum. Je u nich asi nejvíce reklam v Evropě. Ředitelství silnic a dálnic jich napočítalo 2226.

U západoevropských dálnic jsou přitom billboardy většinou zakázané, aby motoristy neodváděly od řízení. 

Nejvíce billboardů je u nejstarší české dálnice D1. Vyrostly tu především v 90. letech, kdy jejich potenciální nebezpečnost nikdo neřešil. Řada poutačů je proto umístěna příliš blízko silnice, není kryta svodidly a jejich reklamní plocha je tak nízko, že by v případě střetu podjíždějící auto skalpovaly.

ŘSD chtělo billboardy od dálnic odstranit. V první fázi mělo být zrušeno 446 reklam u D1. Vše ale skončilo na tom, že ministerstvo dopravy nedokáže prolomit nájemní smlouvy. Zmizí tedy jen 27 poutačů. Zbytek bude u dálnice až do roku 2014, respektive 2018, kdy reklamám nájemní smlouvy vyprší.

Zbytek u silnic zůstane do vypršení nájemní smlouvy, které u většiny reklamních ploch na dálnici D1 spadá do rozmezí let 2014 až 2018. Jako první přinesla informace o billboardové blamáži TV Nova.

My nic, to oni
Hlavní aktéři neúspěšné akce, tedy ministerstvo dopravy a ŘSD, se nyní vzájemně napadají, kdo měl koho upozornit, že jsou smlouvy neprůstřelné. "Oni nás v tom trošku nechali. Na prvním místě se měl udělat právní rozbor, v tom byl hlavní problém," vidí chyby na straně ministerstva dopravy mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. "My spoléhali na to, že pokud ty billboardy nesplňují dopravně bezpečnostní hledisko, je to pádný důvod k jejich odstranění," dodala.

Jinak to vidí na dopravě. "Na to si měli myslet sami. Teď jsme za hlupáky všichni," ozývá se naopak z ministerstva.
I přes neúspěch akce se ale zdá, že některým nevhodně umístěným poutačům u D1 odzvoní ještě před rokem 2014. ŘSD rozjelo jednání s největším pronajímatelem reklamních ploch, společností NewsOutdoor.

"S touto firmou jednáme o tom, že svoje nejnebezpečnější billboardy sama odstraní a poutače, které nesplňují normy, upraví. Zvýší tedy například podjezdové výšky, oddálí reklamy od svodidel a zaoblí ostré hrany," popisuje průběžné výsledky jednání Vápeníková. Mýtit se podle ní bude i zhruba stovka billboardů u silnice R10 z Prahy na Mladou Boleslav, kde v nejbližší době vyprší poutačům nájemní smlouvy. Ostatně ty už ministerstvo dopravy nikde neprodlužuje.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...