10. prosince 2014 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci chtějí vybírat české mýto. Tvrdí, že budou levnější než Kapsch

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Provozovatel systému výběru elektronického mýta na Slovensku SkyToll se chce znovu ucházet o provozování českého mýtného systému po roce 2016, kdy vyprší smlouva firmě Kapsch.

Firma SkyToll navrhuje vypsání otevřeného výběrového řízení na zabezpečení dalšího provozu a rozvoj mýtného systému.

Ministerstvo dopravy by přitom soutěž mělo vypsat do května příštího roku, aby mohla případná výměna provozovatele proběhnout do konce roku 2016. Nový ministr dopravy Dan Ťok nedávno uvedl, že by rád soutěž vypsal ve druhém čtvrtletí 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Ťok také plánuje zrušení tendru na projektového manažera, který má tendr připravit. Ministr je totiž proti tomu, aby nyní přibylo zpoplatněných silnic. Ministerstvo dopravy dříve uvažovalo o tom, že mýtný systém rozšíří na více než 9 tisíc kilometrů silnic první třídy i nižších tříd.

Slováci spustili mýtný systém v roce 2010, tedy tři roky po Česku. Na rozdíl od mikrovlnného systému společnosti Kapsch provozuje SkyToll kombinovaný systém využívající satelity, mobilní sítě a mikrovlnné mýtné brány.

V Česku mýtu podléhá 1 421 kilometrů a na Slovensku 17 740. Podle ředitele SkyToll Mateje Okáliho by v případě vítězství v českém tendru firma zavedla technologii použitou na Slovensku a z českého systému by využila jen některé komponenty.

SkyToll tvrdí, že umí mýtný systém provozovat levněji, cenu za jeden rok provozu uvádí 57,1 eur proti 64,6 milionu v Česku. Cenu jednoho zpoplatněného kilometru pak vypočítal na 313 tisíc eur proti 667 tisícům eur v Česku.

Lidovky.cz, ČTK