Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Smartwings a ČSA zastaví všechny své letecké linky z a do Česka, odstaví polovinu letadel

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | foto: Travel Service

Praha Čeští letečtí dopravci Smartwings a ČSA zastaví všechny své linky z a do České republiky. Důvodem je vládní opatření, které zakazuje cestování Čechů do zahraničí. Dopravci tak po dobu platnosti vládního nařízení odstaví až 23 svých letadel, což je zhruba polovina jejich strojů. Lufthansa nechá napříště na zemi nejméně dvě třetiny ze svých 800 letadel. Podle šéfa firmy zvažuje, že na přechodnou dobu částečně přeruší provoz.

Cestujícím ze zrušených letů společnosti vrátí peníze v plné výši nebo jim umožní změnu rezervace. Společnost o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Vláda v pátek kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice a zakázala s malými výjimkami cestování Čechů do zahraničí a také vstup cizinců do země.

Letecká spojení dopravců budou postupně pozastavena od pátku do 16. března kvůli umožnění návratu českým občanům do země a také zajištění odjezdu cizinců pryč. Společnosti také kvůli vládnímu nařízení, které zakazuje létat ze zahraničí na regionální letiště, přesměrují všechny lety do Prahy.

‚Radikální úsporná opatření‘

„Dramatický pokles poptávky zapříčiněný mimořádnými okolnostmi nás vede k realizaci radikálních úsporných opatření a kroků. Věříme, že se nám tuto obtížnou situaci, které čelíme, podaří překonat a důvěra v cestování se opět brzy obnoví,“ uvedl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

Skupina Smartwings z důvodu šíření koronaviru už dříve přerušila linky ČSA z Prahy do Milána, Boloni, Říma, Soulu a linku Smartwings do Tel Avivu.

Ukrajina hlásí první oběť koronaviru, uzavře hranice. Rakousko uzavírá vše kromě lékáren, potravina a pošt

Lufthansa nechá napříště na zemi nejméně dvě třetiny ze svých 800 letadel. Podle šéfa firmy zvažuje, že na přechodnou dobu částečně přeruší provoz.

Německá letecká společnost Lufthansa požádá o státní pomoc a možná i na přechodnou dobu z větší části přeruší provoz. S odkazem na své zdroje to v pátek napsal server listu Handelsblatt. Šéf Lufthansy Carsten Spohr bude v pátek večer jednat o ekonomických dopadech šíření nového koronaviru na svou společnost s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Potíže kvůli dopadům koronaviru má i společnost Norwegian Air, uvedl v pátek její šéf Jacob Schram. Firma uvedla, že pokud v řádu týdnů nebude mít přístup k hotovosti, pravděpodobně se nevyhne bankrotu.

Norwegian Air propustí až polovinu zaměstnanců

Cestovní omezení a klesající poptávka po létání způsobená obavami z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tvrdě doléhají na hospodaření leteckých firem po celém světě. Bojují s ním propouštěním, zmrazením náborů nových zaměstnanců, nabídkami předčasných odchodů do důchodu nebo neplaceným volnem.

Podle Handelsblattu je pozoruhodné, že se o státní pomoc uchází právě Lufthansa. Management největší evropské letecké společnosti totiž proslul jako zastánce volné soutěže a státní pomoc leteckým firmám vždy odsuzoval. Toto ale zřejmě není případ, kdy by se firma dostala do potíží kvůli chybám v řízení, píše list.

Lufthansa i Norwegian Air potřebují zvýšit likviditu. Schram na páteční tiskové konferenci uvedl, že je optimistou, pokud jde o pomoc státu a předpokládá, že norská vláda mu vyjde vstříc. Norwegian Air v pátek uvedla, že kvůli dopadům šíření nového koronaviru přechodně propustí až polovinu ze svých 11 000 zaměstnanců.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...