Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výluka v Praze odřízne tramvaje od depa. Zakotví u speciální ‚prohlížecí‘ jámy

Výstavba prohlížecí jámy na barrandovské tramvajové smyčce v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavba prohlížecí jámy na barrandovské tramvajové smyčce v Praze. | foto: Facebook Pražské tramvaje

PRAHA Neobvyklou stavbu teď staví na okraji hlavního města pražský dopravní podnik. Na barrandovské tramvajové smyčce vzniká v těchto dnech tzv. prohlížecí jáma, v níž bude možné kolejové vozy během léta udržovat. O­ prázdninách totiž projde rekonstrukcí smíchovská Nádražní ulice – a kvůli tomu budou tramvaje jezdit jen v úseku mezi Barrandovem a Hlubočepy, přičemž se nedostanou do vozovny.

Výluka by měla trvat od 8. července do 8. září. Během tohoto období, kdy v Nádražní ulici dojde k ­přeložce kabelovodu a kanalizace, nezbytné před chystanou opravou kolejí, nechá dopravní podnik na trati několik tramvají. Kvůli rekonstrukci ale zůstanou odříznuté od zbytku sítě, bez možnosti dojet do dílen ve vozovně. „Pracovní jáma tak poslouží pro provádění kontroly a údržby na podvozku vozidel,“ řekl LN technický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

Prohlížecí prohlubeň nyní vzniká u vnější koleje smyčky. Společně s ní se na místě nově objeví i ­zázemí pro zaměstnance a strážné, kteří by měli dohlížet na okolí nekryté jámy. Zástupci DPP spolu s vedením města původně zvažovali, že by na celou „výlukovou“ trasu nasadili kloubové autobusy; nakonec se rozhodli pro nasazení jednovozových souprav s dvouminutovým intervalem.

„Na souběžné silnici vedoucí od Barrandovského mostu k sídlišti Barrandov je totiž svedena doprava do jednoho pruhu. Autobusy by tam špatně projely,“ vysvětlil Šurovský.

Podobná pracovní jáma není dle Šurovského nějakým unikátem. Podobná existuje v metropoli na tramvajové smyčce Dvorce v Podolí. Městský dopravce ji využíval, zejména když byl zaveden provoz bez vozovny mezi Podolskou vodárnou a Braníkem, respektive Modřany. „Vzpomněli jsme si tak na zkušenosti z dřívějška,“ řekl technický ředitel DPP s ­tím, že servisní prohlubeň lze spatřit také v Jablonci nad Nisou.

Jáma na barrandovské smyčce zůstane i po prázdninové výluce, pouze ji zakryjí. Dopravní podnik ji využije i v příštím roce, kdy se provoz v tomto úseku přeruší na mnohem delší čas. Dojde totiž k ­rekonstrukci samotné tramvajové tratě, což vyjde předběžně na 138,5 milionu korun. Jáma by mohla posloužit i v budoucnu, například při plánovaných stavebních změnách u autobusového nádraží Na Knížecí. Tramvaje by se tak mohly pohybovat mezi Barrandovem a Smíchovským nádražím.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
Elektrikář/ka (až 28.000,-)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč