16. března 2015 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česko se hlásí o 'naftové' dluhy u podivné firmy. Žádá 1,5 miliardy

Závod firmy Viktoriagruppe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod firmy Viktoriagruppe | foto: ČTK

PRAHA České úřady oficiálně vstoupily do boje o obří pohledávky, které mají u firmy Viktoriagruppe. Požadavky přesahující miliardu korun přihlásily do insolvenčního řízení se společností, která Česku ochraňovala část státních naftových rezerv.

Společnost se do úpadku poslala sama letos v prosinci. Českému státu dluží za nezaplacené daně, faktury či úroky. Do pondělí měli věřitelé Viktoriagruppe – která se ve čtyřech skladech starala o státní naftu – přihlásit své pohledávky.

Jako jediná o nich otevřeně mluví Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která má české strategické zásoby na starosti a s Viktoriagruppe nejúžeji spolupracovala.

„Přihlásili jsme pohledávky ve výši 300 milionů korun. Tato částka zahrnuje chybějících 6,3 milionu litrů nafty ze skladu v německém Krailingu. Dále také nezaplacené faktury, úroky, pokutu a náklady na právní zastoupení,“ řekl pro Lidovky.cz šéf správy Pavel Švagr. Dosud se hovořilo o částce zhruba o 100 milionů nižší.

Jde o peníze naftu, která ve skladech má být, a není. Viktoriagruppe pak také v některých případech nezaplatila za to, když naftu v rámci pravidelné obměny ze skladu odebírala. Pokuta ve výši pěti milionů padla za neoprávněné nakládání s touto surovinou nad rámec dohodnuté obměny.

Perličkou je pak požadavek na 4,5 milionu korun, které správa rezerv utratila za právní služby s případem spojené. 

Podmínečná miliarda

300 milionů však nejsou jedinou pohledávkou, kterou Správa státních hmotných rezerv do insolvenčního řízení zařadila.

„Podmínečně jsme také přihlásili pohledávku ve výši 1,2 miliardy za naftu, která je v německém Kraillingu uskladněna. Insolvenční správce totiž stále ještě nerozhodl, jestli uzná, že tato nafta patří České republice. Celkem jsme tedy přihlásili pohledávky za 1,5 miliardy korun,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

ČTĚTE TAKÉ:

Viktoriagruppe měla značné problémy i s placením daní. Kolik ale v úpadkovém řízení požadují české celní a daňové úřady, není jasné. V minulosti se hovořilo o sumě mezi 276,4 až 552,8 milionu korun.

„Příslušný správce daně uplatnil pohledávky ve zmíněném insolvenčním řízení. Výši 

pohledávky vám s ohledem na zákonnou mlčenlivost v daňovém řízení sdělit nemůžeme,“ sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Ještě skoupější pak byli zástupci Generálního finančního ředitelství, kteří nepotvrdili, zda se úřad vůbec ke svým pohledávkám přihlásil.

Schůze věřitelů Viktoriagruppe se koná příští týden

.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?