Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Silné bouřky způsobily rozsáhlé výpadky elektřiny, na Kroměřížsku hořel dům po zásahu bleskem

Hasiči likvidovali 1. července v Lošticích na Šumpersku následky bouřky se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči likvidovali 1. července v Lošticích na Šumpersku následky bouřky se... | foto: ČTK

PRAHA Silné bouřky, které dnes zasáhly Česko, způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55 tisíc odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Společnost E.ON evidovala 48 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu tak je kolem 25 tisíc odběratelů. „Nejvíce zasaženy jsou Zlínsko, Prostějovsko a Žďársko,“ sdělila mluvčí firmy Martina Slavíková.

„Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru,“ uvedla Slavíková. Ujistila, že E.ON na opravách intenzivně pracuje. „Poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme,“ sdělila mluvčí. Firmě se podle ní podařilo obnovit dodávky elektřiny téměř polovině postižených domácností.

V Bohuslavicích na Prostějovsku přetekl 1. července odpoledne kvůli silné...
Následky bouře s kroupami 1. července 2019 odpoledne ve Smetanových sadech v...

Kolem 30 tisíc odběrných míst bez elektřiny evidoval kolem 19:00 dispečink společnosti ČEZ Distribuce. Na vedení vysokého napětí způsobil vítr přibližně čtyři desítky poruch. „Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví,“ dodala mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch odpoledne řešili technici ČEZ Distribuce v Olomouckém kraji, zejména v okresech Olomouc a Přerov. V Olomouckém kraji se už část poruch podařilo opravit. Večer se začala situace zhoršovat v Moravskoslezském a Zlínském kraji, stejně jako na Vysočině.

Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, dnes zasáhly hlavně Olomoucký kraj a Vysočinu. V Olomouckém kraji je provázely kroupy. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kde hasiči kvůli bouřce museli odpoledne evakuovat dětí z okolních táborů, v podvečer přetekl místní rybník.

Na Vysočině při odpoledních bouřkách padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz. Hasiči zaznamenali od 14:00 okolo 220 událostí, nejvíc jich bylo na Žďársku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová krátce po 18:00.

Dům zasáhl blesk

Na jihu Moravy zase škodil hlavně silný vítr. Hasiči měli v průběhu několika hodin přes 200 výjezdů, při kterých odstraňovali polámané a popadané stromy i několik utržených střech. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

„Nejvíce výjezdů jsme měli na Brněnsku, Blanensku a Vyškovsku. V Brně na Věstonické ulici vítr strhl střechu kancelářského objektu, podobně jako na Nových sadech. Hasiči na místě zabezpečili střechy proti dalšímu pádu a stržené kusy odstranili, aby neohrožovaly okolí,“ řekl Venclovský.

V Chomýži na Kroměřížsku hořel dnes vpodvečer rodinný dům. Podle majitele požár způsobil zásah bleskem. Událost se obešla bez zranění. Kvůli silným bouřkám evidují hasiči ve Zlínském kraji desítky zásahu. Odstraňovali především stromy popadané na komunikace, vyjížděli i k poškozeným střechám. ČTK to před 19:00 řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Požár domu v Chomýži mají podle ní hasiči pod kontrolou. „Nyní dohašují skrytá ohniska, objekt kontrolují termokamerou. Oheň zasáhl celou střechu. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, majitelé však byli událostí otřeseni, na místo proto přijela záchranná služba,“ uvedla Javoříková.

Vyplavený tábor

Silná bouřka s krupobitím se odpoledne přehnala přes velkou část Olomouckého kraje. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem a kroupami poškozené střechy. Hasiči odpoledne kvůli bouřce evakuovali šest desítek dětí a pět vedoucích z tábora u Bohuslavic na Prostějovsku. „Děti jsou v pořádku a byly odvezeny domů,“ řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Nejsložitější situace je po bouřkách podle Hošáka na Prostějovsku a Olomoucku. „Na několika místech voda zaplavovala rodinné domky a padají stromy,“ uvedl Hošák, podle kterého hasiči od 15:00 evidují více než 230 výjezdů.

Dětský tábor u Bohuslavic po odpolední bouřce zaplavily proudy vody z okolních svahů. Vedoucí přivolali na pomoc hasiče, kteří děti odvezli na kapotě nákladního automobilu do nedalekých Bohuslavic. Autobus hasičů je poté odvezl zpět domů do Šternberka na Olomoucku.

V Bohuslavicích pak v podvečer přetekla hráz jednoho z pěti místních rybníků. „Dle sdělení správce rybníku jsou poškozeny hráze č. 1 a 3 a při dalším přelivu hrozí destrukce hrází,“ upozornil Hošák.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...