Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Lék na byrokracii? Pružnější úřady a rychlé změny zákonů

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ministryně průmyslu a obchodu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ministryně průmyslu a obchodu... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ministerstvo průmyslu aobchodu vytvoří novou sekci, která bude mít na starosti jen péči o podnikatele. Cíle popsala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) na setkání se zástupci byznysu na pracovní snídani, kterou v půli prosince pořádalo vydavatelství Mafra a LN.

„Vznikne sekce podpory podnikání, která bude mít na starosti snižování byrokratické zátěže,“ popisovala Nováková, která – ač je nyní ministryní – se stále považuje za podnikatele. Tentokrát by podle ní ale nemělo jít o prázdná gesta, cílem je reálné měření úspěšnosti podpory podnikání. Ministerstvo průmyslu si dalo za cíl, že Česko posune v mezinárodním žebříčku Doing Business zaktuálního 35. místa na nejhůře dvacáté.

Ambiciózní závazek ale nebude jednoduché splnit. I přes dílčí zlepšení se Česko od posledního srovnání naopak propadlo. Snáz se podniká například v Rusku, Kazachstánu nebo dokonce i ve středoafrické Rwandě! Nelichotivé umístění Česka zhoršuje jedna výrazná slabina: závratná délka stavebního řízení. Česko je mezi vyspělými zeměmi jednoznačně nejhorší, v rychlosti zisku stavebního povolení je až 156. mezi 190 zeměmi světa.

Ministryně Nováková v této souvislosti zmínila i pokus svých úředníků vydávat se za podnikatele, kteří chtějí založit cukrárnu. „Ukázalo se, že (zájemce – pozn. red.) potřebuje 16 povolení od 16 různých úřadů,“ líčila Nováková test přetěžké byrokratické zátěže.

Dodala, že úředníci mají sice často možnost vše usnadnit a vyjít vstříc, raději ale žadatele pošlou na další úřad, i když si mohou potřebné údaje zajistit sami.

Řadu změn ale nejde zařídit jen tím, že se na úřadech k podnikatelům začnou chovat lépe. Některé vyžadují změny zákonů, a to se obvykle vleče. Nováková si nedělá iluze o tom, že by to mohlo jít rychle. „Ve sněmovně mám návrhy zákonů už od června a poslanci se k ním zatím vůbec nedostali, asi musí řešit důležitější věci,“ posteskla si.

Samo ministerstvo průmyslu zlepšení podmínek pro byznys zaručit nedokáže. Chce alespoň dohlížet na to, aby na tom pracovaly i další resorty, pod něž spadají daně, zmíněná stavební řízení či přístup k různým rejstříkům.

Nový šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který v této pozici nahradil právě Novákovou, upozornil na to, že se u nových zákonů dopady na podnikatele často vůbec neřeší. Jejich tvůrci argumentují časovou nouzí, případně zákon během schvalování „vylepší“ poslanci. Na některé úředníky si postěžovala i Nováková. „Pořád hledají výjimky, proč dopady na podnikatele nedělat. Neslyším od kolegů moc velkou podporu, když na tom trvám,“ uvedla. Dodala nicméně, že snižování zátěže podnikatelů si ve výsledku vyžádá více úředníků.

Ladislav Verner, majitel a šéf strojírenské firmy Soma, která exportuje do 60 zemí světa, kritizoval, že Česku stále chybějí jasné priority a vize. „Lidský um z Česka mizí každým rokem,“ prohlásil. Podle něj klesá úroveň českého školství, montovny navíc odborníky v takové míře nepotřebují. Za vzor pak dává Německo, které v Evropě ukazuje strojírenskou dominanci.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar k tomu připomněl i nářky odborů, že si němečtí zaměstnanci vydělají třikrát více než ti čeští „Čech si vydělá deset eur na hodinu, Němec třicet, druhou stranou mince této statistiky ale je, že Čech za hodinu své práce vytvoří hodnotu za 13 eur a Němec za 42,“ řekl Špicar. Mzdy v Česku podle podnikatelů rostou příliš rychle a neodpovídá to růstu vytvořené hodnoty.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.