14. července 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americký právník dostal za zpronevěru 'jen' 20 let

Prominentní manhattanský advokát Marc Dreier (59) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prominentní manhattanský advokát Marc Dreier (59) | foto: ČTK

NEW YORK Kdysi prominentní manhattanský advokát Marc Dreier (59) byl odsouzen na 20 let za mřížemi. Dreier se pokusil zakrýt rozsáhlou zpronevěru, aby udržel svou právní firmu v chodu a měl z čeho financovat luxusní životní styl. Dreier přiznal vinu za to, že jeho systém připravil oběti o 400 milionů dolarů.

Státní zástupci navrhovali pro Dreiera 145 let vězení. Soud ale dospěl k závěru, že Dreier "není žádný druhý Bernard Madoff", který minulý měsíc dostal trest 150 let vězení za zpronevěru v desítkách miliard dolarů.

Před Dreierovým zatčením na konci minulého roku měla jeho firma téměř 250 právníků a řadu klientů včetně známých osobností. Jen za výzdobu kanceláří obrazy od Picassa či Andyho Warhola dal Dreier desítky milionů dolarů. V dopise plném lítosti minulý týden Dreier pro soud uvedl, že se "utopil v nekontrolovaných výdajích".

Ty ho vedly k zoufalému opatření spustit systém investic, kterému se také říká letadlo. V letech 2004 až 2008 se do něj zapojili podvedené hedgeové a investiční fondy a individuální investoři, kterým Dreier prodával fiktivní cenné papíry.

Podle úřadů Dreier tímto prodejem získal až 740 milionů dolarů a ztráty jeho obětí sahají ke 400 milionům. Aby podvod zakryl, vytvářel pro své oběti falešné finanční zprávy, napsala agentura AP.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...