9. října 2015 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ať víno nestáčí trafiky na rohu, žádá Jurečka. Obchody se změní, nebo zavřou

Víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno | foto: Shutterstock

PRAHA Některé prodejce vín v příštím roce čeká buď investice do stavebních úprav, nebo zavírání provozu. Alespoň tak si to představuje ministr zemědělství Marian Jurečka, který má v pátek na vládě představit ostře sledovanou novelu vinařského zákona. Ta se snaží zabránit prodeji pančovaných vín i daňovým únikům.

„Zpřísňujeme parametry, prodejní teplota bude muset být 18 stupňů Celsia. Pokud už někdo víno prodává, ať splňuje podmínky. Ať to není, lidově řečeno, kdejaká trafika na rohu,“ říká Jurečka s tím, že kvalitní prodejny už tento požadavek splňují.

Prodejci vín to ovšem vidí jinak. Souhlasí sice s tím, že by sudové víno nemělo být k dostání v každém stánku, ovšem užitečnější by prý bylo definovat parametry prodejny jiným způsobem. Podle nich nařízená teplota skladování nedává smysl, protože se nijak neřeší, jakou má mít víno teplotu při převozu.

„Z hlediska kvality vína to nemá opodstatnění. Testovali jsme to s nerezovým sudem, v němž bylo víno o 25 stupních Celsia. I když se tři dny skladoval v místě, kde bylo 18 stupňů, teplota vína klesla jen o dva stupně,“ namítá Václav Rusnok ze Sdružení obchodníků s vínem a vinoték.

Kromě stánků novela přinutí k zavření či stažení sudových vín také prodejny třeba v obchodních centrech, které nemají možnost potřebnou stavební úpravu skladu provést.

, Adam Junek
Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!