14. září 2016 13:12, aktualizováno  13:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bayer se dohodl na převzetí Monsanta za 66 miliard dolarů

Pesticidy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pesticidy | foto: Shutterstock

NEW YORK Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto, potvrdila ve středu německá společnost. V transakci, která bude největším hotovostním převzetím v historii, Bayer za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč).

Pokud spojení schválí regulační úřady, vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Půjde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

Spojením německého koncernu a největšího světového producenta osiv vzniká největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.

Jde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy učinila německá firma.

Bayer nakonec nabídl za akcii Monsanta podle zdrojů 128 dolarů v hotovosti, což z transakce dělá největší hotovostní převzetí firmy v historii. Tím byla dosud koupě americké pivovarské společnosti Anheuser-Busch belgickou InBev z roku 2008 za zhruba 40 miliard dolarů, uvádí agentura Reuters.

Bayer musel nabídku na Monsanto několikrát zvýšit z původních 122 dolarů. Obě firmy jednaly o vzájemném spojení od března. Akcie Bayeru po zprávách vzrostly asi o tři procenta.

Dohoda zahrnuje doložku, podle níž Bayer zaplatí dvě miliardy dolarů, pokud transakce nezíská souhlas regulačních úřadů, uvedly zdroje. Celé převzetí by mělo být uzavřeno do konce příštího roku.

Dosud největší akvizicí německé firmy v zahraničí byla fúze automobilky Daimler s americkým Chryslerem z roku 1998. Tato transakce oceňovala americkou firmu na více než 40 miliard dolarů.

Monsanto je s podílem 26 procent jedničkou na trhu s osivy, vyrábí ale také například prostředek pro hubení plevelu Roundup. Má zhruba 20 000 zaměstnanců.

Společnost Bayer mimo jiné vyvinula aspirin a působí v řadě oblastí, včetně produkce osiv, ochrany plodin před škůdci a ničení plevele. Vyrábí i plasty a s podílem 18 procent je rovněž druhým největším producentem chemikálií pro zemědělskou výrobu. Po celém světě má 117 000 zaměstnanců.

ČTK