23. února 2012 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za dálkové vedení platí stát miliardu firmě z Kypru

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS pověřil v roce 2010 projekční a stavební společnost Egem zakázkami za 1,5 miliardy korun. Jde o firmu, jejíž údajný majitel sídlí na Kypru, napsal internetový deník Insider s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici.

Mluvčí ČEPS Zuzana Kohoutová v tom podle webu problém nevidí. "Egem poskytuje služby komplexní, včas a kvalitně v souladu se smluvními podmínkami. Dodržuje požadavek na vlastní kvalifikované zaměstnance," cituje ji Insider. Kohoutová uvedla, že soutěže se konají podle zákona a že před rokem 2010 byly obdobně úspěšné i další firmy.

ČEPS investoval do obnovy přenosové soustavy víc než 2,5 miliardy

V roce 2010 společnost ČEPS podle Insideru investovala do obnovy a rozvoje přenosové soustavy více než 2,5 miliardy korun. Zakázky ze stejného roku pro Egem za 1,5 miliardy prý představovaly zpravidla přestavbu rozvodných stanic a budování nových přenosových tras.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko hodlá v příštích letech investovat do posílení tuzemské přenosové sítě dvě miliardy eur (asi 50 miliard Kč). Ministr průmyslu Martin Kuba v úterý na Žofínském fóru řekl, že ministerstvo chce výstavbu sítí zrychlit.

Důvodem je i potřeba pružněji reagovat na přetoky elektrického proudu z Německa, jež zatěžují tuzemskou energetickou soustavu.

Pokud jde o uvedenou společnost Egem, za majitele této jihočeské firmy je podle Insideru v obchodním rejstříku označena akciová společnost ENV Holding se sídlem v Praze a s akciemi na doručitele. Jejich údajným držitelem je kyperská firma Herington Investments, uvádí web.

Egem zahrnuje i Energetický a průmyslový holding

Egem podle něj zahrnuje oficiálně do svého portfolia Energetický a průmyslový holding (EPH). Tvrdí to i mluvčí holdingu Martin Maňák. "Egem sídlí v České republice, je součástí průmyslového holdingu, který taktéž sídlí a je registrován v České republice," uvedl Maňák.

Herington koupil podle Insideru Egem v roce 2008. Podrobné údaje o jeho zakázkách prý ukazují, že v té době se příliv zakázek od ČEPS zdvojnásobil a dál roste. V roce 2010 bylo prý zakázek přes 60. "Úplná data za loňský rok nejsou k dispozici, nárůst ale zřejmě pokračoval," dodal deník.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!