8. března 2017 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi místo čtení poslouchají. Na dračku šly audioknihy s Duškem a Cimrmany

Nejúspěšnější audoknihou byly Čtyři dohody čtené Jaroslavem Duškem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejúspěšnější audoknihou byly Čtyři dohody čtené Jaroslavem Duškem. | foto: Michal Sváček Lidové noviny

PRAHA Český trh s audioknihami a mluveným slovem loni znovu vzrostl. Prodej stoupl o 37 procent na 111,88 milionu korun. Posluchači mohli vybírat ze 172 nových titulů, což je o polovinu víc než v roce 2015. Poslechoví čtenáři dávají přednost nákupu audioknih na pevném nosiči, který představuje 72 procent trhu.

Po digitální podobě sáhnou ve 28 procentech případů, ale jeho významnost roste. Vyplývá to ze zprávy o vývoji trhu, kterou ve středu zveřejnila Asociace vydavatelů audioknih.

Loňské statistiky ovlivnilo přičtení výsledků dalšího vydavatelství, a to Albatros Media. Bez jeho vlivu by loňský prodej stoupl o 22 procent. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byli loni Supraphon s podílem 29,21 procenta, dále Radioservis se čtvrtinovým podílem a Tympanum s pětinovým. Albatros je zastoupen 11 procenty.

Nejprodávanější audioknihou loňského roku byly Čtyři dohody v podání Jaroslava Duška. Na druhém místě žebříčku skončil soubor všech patnáct her Divadla Járy Cimrmana a na třetím deník P.S. Aňi Geislerové.

Asociace vydavatelů audioknih byla založena v dubnu 2014. Sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy a je vyhlašovatelem výročního ocenění Audiokniha roku. Asociace ve zprávě o trhu pracuje s daty deseti vydavatelů, kteří tvoří majoritní část trhu.

ČTK