Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se vrhli na nákup zahradních bazénů. Obce se bojí nedostatku vody a zakazují jejich napouštění

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Češi využívají příležitosti a plní si dlouhodobý sen: nákup zahradního bazénu. Vzhledem k tomu, že se očekává horký srpen a možnost nákazy covidem na zalidněných koupalištích je stále aktuální, zdá se pořízení domácího koupání ideální. Řada obcí však proti tomuto trendu bojuje kvůli dlouhodobému suchu a s ním souvisejícímu nedostatku vody vyhláškami.

Dvojnásobný počet prodaných bazénů oproti loňsku: takový stav nyní hlásí výrobci zapuštěných bazénů u nás. Češi je začali nakupovat už během karantény, kdy bylo jasné, že dovolená u vody v zahraničí bude letos komplikovaná. Možnost svlažit se na vlastní zahradě se tak logicky stala těžko odolatelným lákadlem.

„Zabudování bazénu je dlouhodobější proces, který zahrnuje spoustu stavebních prací. Kdo se chtěl vykoupat v této sezóně, musel objednávku udělat od dubna maximálně do června,“ uvedl pro server Lidovky.cz tiskový mluvčí společnosti Albixon, která se zaměřuje především na moderní zapuštěné bazény. Podle tiskové zprávy bylo takových lidí skutečně hodně. Zhruba dvousetprocentní meziroční nárůst poptávky zaznamenal Albixon už na konci dubna.

 „Velké množství zákazníků dle svých slov o vlastním bazénu již uvažovalo delší dobu a současnou situaci berou jako hlavní podnět pro to, aby svůj dlouholetý sen konečně uskutečnili,“ uvedl František Petrášek,  obchodní ředitel Albixonu. Největší zájem pak lidé mají o moderní přelivové bazény, které jim mají alespoň částečně připomínat zahraniční hotelový luxus. Co se týče velikosti, ani v ní Češi netroškaří: nejprodávanější je podle výrobce bazén o rozměrech 6x3 metry.

Vzhledem k tomu, že Český hydrometeorologický ústav uvedl, že srpen by měl být teplotně nadprůměrný a návštěvu veřejného koupaliště nechce spousta lidí v aktuální situaci riskovat, zdá se jejich rozhodnutí jako ideálně načasované. 

Množství těch, kteří se nestihli včas rozhodnout nebo teplému srpnu po chladném červenci nevěřili, se rozhodlo pro levnější, zato však mnohem rychlejší variantu - koupi bazénu nadzemního. Společnost Mountfield uvádí, že oproti srovnatelnému období v minulém roce se zvýšila poptávka po nich zhruba o čtvrtinu.  

„S nárůstem prodeje bazénu samozřejmě narostl i prodej bazénového příslušenství. Dokonce prodeje příslušenství jsou řádově vyšší, protože se do nich promítají nákupy těch zákazníků, kteří již bazén mají a pouze si ho dovybavují, a to se nyní také děje,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. 

Kdo tomuto trendu však nedává palec nahoru jsou obce. Řada z nich bojuje se suchem a napouštění bazénů plošně zakazují. „Zákaz napouštění bazénů jsme zavedli již vloni, letos v něm pokračujeme a nehodláme jej měnit. Nedostatek vody v obecních studnách a s tím spojený dovoz je finančně náročný, a proto jsme se rozhodli o zavedení vyhlášky zákazu napouštění bazénů,“ uvedl starosta středočeských Lešan František Ludvík. 

Kontrolovat její dodržování plánuje pomocí namátkových kontrol a dokládáním důvodů případné zvýšené spotřeby vody. Na toho, u koho by se prokázalo, že se vyhláškou neřídí, čeká správní řízení a pokuta až 50 tisíc korun. 

Stejný problém řeší mnoho dalších obcí napříč republikou. Zákaz například již vydaly obce Stvolová v jihomoravském kraji, Břežany na Kolínsku, Skuhrov pod Brdy nebo Drahanovice na Olomoucku.

Smířlivější je naopak třeba Bitozeves na Lounsku, kde starosta Jan Horák plošný zákaz napouštění bazénů neplánuje. „Nově jsme vydali vyhlášku, ve které jsme zakázali zavlažování a zalévání zahrad z Chomutovky, rybníků a dalších přírodních vodních toků. Napouštění bazénů zakázat neplánujeme, ty už mají teď stejně všichni napuštěné,“ uvedl Horák. 

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...