Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi v obavě z koronaviru nakupují poválečné plynové masky. Ty přitom slouží pouze pro dekoraci

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Češi v obavě z koronaviru vykupují ve velkém plynové masky. Možná za tím stojí nedostatek roušek, případně lidé zkrátka věří, že je lépe ochrání před novým koronavirem. I přesto, že prodejci vojenského zboží zájemce varují, že nabídka plynových masek slouží spíše pro dekorační či sběratelské účely a život neochrání, zákazníci se nenechávají odradit a objednávají je po desítkách kusů.

Podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové klasická poválečná plynová maska člověka proti koronaviru rozhodně neochrání. Záleží prý na filtru. „Bude-li maska mít filtr na biologické částice, pak předpokládám, že člověka ochrání. Jestliže ho nemá – a klasická poválečná maska ho určitě nemá - tak pomoci nemůže,“ říká pro Lidovky.cz.

Češi nakupují sběratelské kousky

„Prodáváme masky ze starých armádních zásob, které jsou určeny k dekoračním účelům, máme to uvedené i na internetu a zákazníkům to říkáme. Lidem je to ale jedno a masky kupují,“ sdělila serveru Lidovky.cz prodávající obchodu s vojenskými potřebami army-shop.cz, která si nepřála být jmenována. Podle ní zájem o plynové masky v únoru skokově stoupl. „Za poslední měsíc se jich prodalo okolo 80, dříve se poptávaly jen zřídka,“ potvrzuje.

Vyhledávání výrazu „plynová maska“ na Googlu v únoru výrazně stouplo.

Vyhledávání výrazu „plynová maska“ na Googlu v únoru výrazně stouplo.

Že plynová maska může ochránit před novým koronavirem si nemyslí ani provozovatel obchodů s vojenskými potřebami x-armyshop.cz Roman Melíšek, který také v poslední době pozoruje velký nárůst poptávky po netradičním zboží. „Všem poptávajícím oznamuji, že jde většinou o sběratelské záležitosti a nemyslím si, že je mohou ochránit proti koronaviru,“ říká. Lidé se ale podle něj nenechávají odradit. „Volají mi zákazníci a chtějí koupit třeba 50 kusů masek, zřejmě do soukromých firem pro zaměstnance,“ vypráví a lituje, že své obchody lépe nezásobil.

Od rozšíření koronaviru do Evropy se podle Melíška v jeho obchodech zvýšila poptávka také po vojenských trvanlivých potravinách. Jejich prodej se údajně ztrojnásobil.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!