16. listopadu 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České odbory chtějí od francouzské firmy Alstom odstupné 24 platů

Odbory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbory (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Odboráře čeká ve středu schůzka s francouzským vedením společnosti Alstom, která kvůli krizi uzavře brněnský závod na výrobu elektrárenských kotlů se zhruba 400 zaměstnanci. Požadují odstupné 24 měsíčních platů a zaplacení rekvalifikačních kurzů. Vyjednávání budou tvrdá, nelze vyloučit ani stávky, řekl dnes ČTK šéf odborářů v Alstomu Jaromír Machala.

S jakou nabídkou přijde na jednání vedení firmy, nechce Machala odhadovat. "My jsme jim ale zaslali náš návrh, na který musí do 24. listopadu reagovat. Uvidíme, jak jednání ve středu dopadne," řekl Machala s tím, že v úvahu připadá i zablokování odvozu zakázek z areálu firmy nebo vyjednávání na úrovni Evropské unie.

Ukončení výroby kotlů od počátku příštího roku oznámil Alstom v pátek. V Brně zůstane servis pro Česko a Slovensko. "Z důvodu finanční a ekonomické situace v sektoru výroby energie a dlouhodobé absence výrobní náplně po létu 2010 je zřejmé, že s pokračováním výroby kotlů v tomto závodě se dále nepočítá," uvedl již dříve manažer firmy Jiří Filip. Společnost vážné problémy kvůli nedostatku zakázek a malému vytížení ohlásila už začátkem října.

Brněnský závod Alstomu loni v účetním roce od začátku dubna do konce března zvýšil zisk před zdaněním o zhruba polovinu na 209 milionů korun. O 85 procent na 2,75 miliardy zvýšil tržby, uvedl letos na jaře zemský finanční ředitel Alstom, s.r.o. Miroslav Pruša. Alstom v ČR a na Slovensku nyní zaměstnává kolem 900 lidí, většinu v brněnské centrále. V celé skupině Alstom pracuje téměř 60.000 pracovníků v 70 zemích.

Odstupné 24 měsíčních platů je i podle odborářů v Česku nadstandardní. Například společnost Siemens Kolejová vozidla, která letos v říjnu propustila z pražského závodu Zličín všech zhruba 1000 zaměstnanců, vyplatila odstupné ve výši 16 platů.

Z Mohelnického závodu Siemens Elektromotory odešlo kvůli poklesu výroby počátkem dubna zhruba 600 lidí, v závislosti na počtu odpracovaných let dostali odstupné v rozmezí od tří do osmi průměrných měsíčních platů.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz