Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českému exportu se dál nedaří. Může za to nedostatek pracovníků, tvrdí analytici

Nákladní auta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní auta - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Průmyslová produkce a stavebnictví v Česku v červenci zrychlily meziroční růst. Bilance zahraničního obchodu naopak skončila schodkem 4,8 miliardy korun, který byl meziročně o 2,9 miliardy vyšší. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Export podle analytiků zpomaluje nedostatek pracovníků, který by mohl v dalším růstu brzdit i stavebnictví a průmyslovou výrobu.

V případě zahraničního obchodu jde o první letošní schodek, ale červencová bilance do něj sklouzla i v předchozích dvou letech. Vývoz v červenci stoupl meziročně o 11,1 procenta na 268 miliard korun. Za jednotlivé měsíce letošního roku jde ale o nejnižší údaj. Dovoz dosáhl 273 miliard korun, což bylo o 12,2 procenta více než před rokem. Letos je to druhý nejnižší údaj po únoru s dovozem za 265 miliard korun.

Vedle nedostatku pracovních sil byl podle analytiků červencový vývoz ovlivněn také celozávodními dovolenými v automobilovém průmyslu. Ekonomika se podle nich pohybuje na hraně svých kapacitních možností a exportní podniky tak jen těžce zvyšují svůj výstup. Ekonomové rovněž upozornili, že letošní červenec měl proti loňskému o jeden pracovní den navíc a tak není meziroční růst exportu a dovozu velkým překvapením.

Průmyslová produkce zrychlila meziroční růst na 10,3 procenta z červnových revidovaných 3,1 procenta. Je to nejrychlejší tempo od loňského října. K růstu přispěla všechna odvětví, nejvíce výroba a rozvod energií. Vedle vyššího počtu pracovních dní ho ovlivnilo také loňské omezení výroby elektřiny kvůli odstávkám ve významných výrobních závodech. Také proto experti výsledek nepřeceňují, přesto ale podle nich čísla potvrzují dobrou kondici ekonomiky.

Bytů se staví málo, stavebnictví přesto roste

Stavební výroba zrychlila meziroční růst na 15,8 procenta z červnového revidovaného růstu o 5,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 14,5 procenta, v inženýrském se zvýšila o 19,4 procenta.

Analytici uvedli, že stavebnictví táhla hlavně komerční výstavba, tedy stavba kanceláří nebo průmyslových hal. Výstavba bytů byla slabší. Pozitivně se projevuje nárůst zakázek z prvního pololetí. Výhled je ale podle některých méně příznivý. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek vidí například jako důvod pokles veřejných stavebních zakázek v červenci, kdy teprve následující měsíce ukážou, zda nešlo jen o dočasný výkyv. Za celý rok očekávají analytici růst stavebnictví o deset až 11 procent.

Export z Česka má svůj vrchol za sebou

Český export dusí nedostatek pracovní síly na trhu. „Poptávka ze zahraničních trhů stále roste (ačkoli pomalejším tempem), ale v naší ekonomice je jen omezené množství zdrojů. Pro mnohé velké exportující výrobce je naše země, jednoduše řečeno, malá,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Růst vývozu se tak podle něj bude v dalších měsících pohybovat jen těsně nad nulou.

Podle Asociace exportérů čísla jasně ukazují, že český export má svůj vrchol za sebou a narazil na strop. „Limitován je především nedostatkem pracovníků na trhu práce. Naopak mírně ‚na ruku‘ mu jde nečekaně oslabující koruna, jejíž kurz se pohybuje kolem 25,70 CZK/EUR,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Obchodní bilance skončila v červenci v deficitu 4,8 miliardy Kč. V deficitu skončila obchodní bilance i v loňském červenci. Podle Václava Franče z poradenské společnosti Deloitte je červencový deficit sezónním faktorem. „Kdy si řada závodů ze zpracovatelském průmyslu vzala celozávodní dovolenou, což se odrazilo na vývozu, který meziměsíčně poklesl o 0,6 procenta. V srpnu by se obchodní bilance měla opět přehoupnout do přebytku,“ uvedl Franče.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky je na dovozní straně vidět větší investiční aktivita i vyšší spotřebitelský apetit domácností. „Ten mimo jiné potvrdily i včerejší (středeční) statistiky o maloobchodních tržbách. Celkově tak očekáváme, že obchodní bilance v letošním roce vykáže výrazně nižší přebytek než loni a čisté exporty budou letos přispívat do hospodářského růstu negativně,“ dodal analytik.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!