11. října 2016 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český řidič kamionu dostal ve Francii pokutu. Za příliš nízkou mzdu

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Řidič ČSAD Uherské hradiště převážel náklad z Francie do Nizozemska. Ačkoliv nepřekročil povolenou rychlost, ani neohrožoval bezpečnost na silnici, francouzští policisté mu vystavili pokutu ve výši 135 eur. Bral totiž příliš nízkou mzdu. Jedná se o jedno z opatření francouzské vlády, jak zajistit konkurenceschopnost svých dopravců.

Policie chtěla po řidiči doklad, že jeho zaměstnavatel mu platí stejně jako francouzským kolegům. To však řidič prokázat nemohl. Stal se tímto prvním Čechem pokutovaným za nízkou mzdu.

„Zaplatili jsme to za řidiče, protože s takovým opatřením nesouhlasíme. Kdyby řidič nezaplatil, nemohl by pokračovat v jízdě,“ řekl serveru iDNES Radoslav Kusák, šéf ČSAD Uherské Hradiště.

Tato situace může nastat ve více zemích Evropské unie. Společně s Francií schválilo podobné opatření i Německo. „O stejném opatření uvažují i další země. Od 1. ledna 2017 Rakousko, Nizozemsko a Belgie, ještě do konce letošního roku Itálie. To je pro celoevropskou dopravu naprosto nepředstavitelné. Nejde o ochranu zaměstnance, jediným smyslem je naše firmy vytlačit z trhu,“ říká Vojtěch Hromíř, šéf sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Francie toto opatření zavedla v závislosti na ochraně vlastního pracovního trhu před řidiči z levnějších zemí. Dalšími opatřením je například i nucené přespávání řidičů v hotelech, na rozdíl od dřívějšího přespávání v kabině. Dopravcům tak stát uměle navyšuje náklady na řidiče a snaží se je tím vytlačit z trhu.

Tímto omezováním konkurence se již zabývá Evropská komise kvůli stížnostem z jedenácti zemí EU.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky