Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovky se na strach zákazníků neohlíží. Pandemie není důvodem pro úlevy od storno poplatků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Od příchodu pandemie a následného omezení mezinárodních cest panovala v cestovních kancelářích značná nervozita. Se zrušením drtivé většiny zájezdů, tisíci žádostí o refundace a vidiny „mrtvé“ letní sezony nebylo jisté, zda takovou krizi ustojí. Nakonec však touha cestovat mezi Čechy překonala strach a 30 procent loňské klientely drží cestovky při životě.

I když se čím dál více turistů vrací do své domoviny s nežádoucím suvenýrem v podobě koronaviru, zvyšující se riziko pro cestovky není důvodem pro úlevu od storno poplatků.

„Lidé jezdí všude, kam se může. V tuto chvíli vede Řecko, Chorvatsko, Slovensko a Bulharsko, přidalo se k nim také Rakousko,“ sdělil serveru Lidovky.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj se po prvotních černých odhadech úroveň klientů pohybuje alespoň okolo 30 procent ve srovnání s loňskou sezonou.

Ani oranžová Čechy nezastaví

Hojně navštěvované destinace jsou v tuto chvíli na mapě zelené, tedy z pandemického hlediska bezpečné, a turista se na vzájemných hranicích nemusí prokazovat nákladným covid testem či podstoupit karanténu. Jak však počet nakažených napříč Evropou roste, atmosféra kolem zahraničních cest jistotu nepřináší. Storno podmínky cestovních kanceláří jsou však přesto nemilosrdné.

„Není možné, aby se klient jen tak rozhodl, že nepojede, protože má nějakou obavu nebo že mu stát nařídil test na koronavirus. V tom případě musí počítat s klasickými storno podmínkami, z hlediska cestovní kanceláře to nic neznamená,“ říká Papež. „Kdybychom řekli klientům: ,Stornujte si, jak chcete,‘ kdo by nám ty peníze zaplatil?“ táže se.

Podle Papeže se lidé, kteří se rozhodli si letošní dovolenou užít i navzdory koronavirové hrozbě, odradit nenechají, a to ani výstražnou barvou na pomyslném semaforu. „Určitá část lidí prostě chce cestovat,“ říká Papež.

Cestující Szilad.
Poslední minuty před odjezdem si někteří krátili povídáním si.

„Češi cestovat chtějí, a pokud k tomu budou mít podmínky, tak cestovat budou. Hlavním důvodem ztráty je, že nemůžeme prodávat všechny destinace jako v minulých letech,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Jen například do Chorvatska odjelo od půlky června do poloviny července přes 140 tisíc Čechů. „Že nějaká země Česko v důsledku lokálních nárůstů vyřadí ze zeleného seznamu bezpečných zemí, jen poukazuje na nezvládnutou situaci naší vládou. Měla by přemýšlet o tom, že odškodní ty, které poškodila,“ říká Papež.

Že se Češi zahraničních cest nebojí, dokazují i storna zájezdů, které se u cestovních kanceláří pohybují na předkoronavirové úrovni. Před odjezdem se ale s narůstajícím počtem nakažených úměrně množí dotazy, zda se právě u jejich cesty nezměnily podmínky a jestli se zakoupený zájezd nezrušil.

„Může se stát, že vypadne dopravce nebo se uzavře hotel,“ říká Papež. „Pro tyto případy mají jednotlivé cestovní kanceláře vlastní postupy – někdo vrací peníze, někdo poskytuje poukazy. To už je věc každé cestovní kanceláře, ale s klientem se vyrovnat musí,“ dodává Papež.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!