6. listopadu 2011 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB zvažuje, zda kupovat italské dluhopisy

Nový president Evropské centrální banky Mario Draghi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový president Evropské centrální banky Mario Draghi |

ŘÍM Evropská centrální banka (ECB) často uvažuje o možnosti zastavit nákup italských dluhopisů, pokud země brzy nepřijme slibované reformy. Podle agentury Reuters to řekl člen bankovní rady ECB Yves Mersch.

Pokud by banka nákup zastavila, již tak vysoké náklady na financování italského dluhu by nejspíš ještě výrazně vzrostly.

"Pokud vidíme, že naše zásahy jsou podkopávány nedostatkem snahy národních vlád, pak jsme postaveni před problém, zda to přináší zamýšlený efekt," uvedl Mersch v rozhovoru s italským deníkem La Stampa.

ECB nákup dluhopisů zemí postižených dluhovou krizí před časem ukončila, ale nakonec jej byla nucena obnovit, protože situace v eurozóně se stále zhoršuje. Jen za poslední tři měsíce centrální banka nakoupila dluhopisy za zhruba 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun), z nichž by měla být většina italských.

ČTĚTE TAKÉ

"Pokud rada ECB dojde k závěru, že podmínky, které ji vedly k nákupu dluhopisů, již neexistují, může své rozhodnutí změnit kdykoliv. O tom se bavíme pořád," dodal Mersch. Podle něj banka rovněž odmítá roli posledního možného zachránce eurozóny. "Naší prací není napravovat chyby politiků," doplnil.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!