Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
28. července 2016 20:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Finančník Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Finančník Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel oznámil, že jednání byla ukončena, protože se nepodařilo dospět k dohodě s firmou Ad Hoc Group ohledně odkupu jejích pohledávek a hlasovacích práv. Spolu s Tykačem chtěl OKD převzít také podnikatel René Holeček, který měl v minulosti poměrně blízko k bývalému spoluvlastníkovi dolů Zdeňku Bakalovi.

Tykač uvedl, že druhá strana má „jiné představy, jak situaci řešit“. Můžeme si jen domýšlet, o jaké představy jde. Samotná Ad Hoc Group je však momentálně od OKD, kterou ovládá, díky průběhu insolvenčního řízení de facto odříznuta. Není tak překvapením, že se Tykačovi a spol. do poměrně problematického byznysu nechce.

Podobně dopadli další zájemci jako Petr Otava mladší, jehož Metalimex se též ozval coby samozvaný spasitel OKD. Po jeho boku stály společnost Carbounion Bohemia a lobbista Martin Ulčák. Také Metalimex ale zůstal odložený na vedlejších kolejích. Ještě že zůstala vláda, která ve středu rozhodla, že stát firmě půjčí 700 milionů korun. V Česku ubývá lidí, kteří nejsou spokojeni s ekonomickou situací země.

V červnu považovalo ekonomickou situaci země za špatnou 24 procent lidí, což je historické minimum. Naopak pozitivně situaci hodnotí 32 procent lidí, což je těsně pod květnovým maximem. Vyplývá to z červnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Konečně tak máme vysvětlení pro usměvavé a veselé tváře, které potkáváme denně na ulicích. Žerty ale stranou. Podobné „měkké“ statistiky sice na první pohled nic neříkají, jsou ale důležitým indikátorem toho, co se děje v ekonomice, a řada mezinárodně působících společností a fondů je úzkostlivě sleduje. Jde o přehlédnutelnou, ale více než dobrou zprávu. Tykač už nechce koupit OKD

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!