28. července 2016 20:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Finančník Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Finančník Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel oznámil, že jednání byla ukončena, protože se nepodařilo dospět k dohodě s firmou Ad Hoc Group ohledně odkupu jejích pohledávek a hlasovacích práv. Spolu s Tykačem chtěl OKD převzít také podnikatel René Holeček, který měl v minulosti poměrně blízko k bývalému spoluvlastníkovi dolů Zdeňku Bakalovi.

Tykač uvedl, že druhá strana má „jiné představy, jak situaci řešit“. Můžeme si jen domýšlet, o jaké představy jde. Samotná Ad Hoc Group je však momentálně od OKD, kterou ovládá, díky průběhu insolvenčního řízení de facto odříznuta. Není tak překvapením, že se Tykačovi a spol. do poměrně problematického byznysu nechce.

Podobně dopadli další zájemci jako Petr Otava mladší, jehož Metalimex se též ozval coby samozvaný spasitel OKD. Po jeho boku stály společnost Carbounion Bohemia a lobbista Martin Ulčák. Také Metalimex ale zůstal odložený na vedlejších kolejích. Ještě že zůstala vláda, která ve středu rozhodla, že stát firmě půjčí 700 milionů korun. V Česku ubývá lidí, kteří nejsou spokojeni s ekonomickou situací země.

V červnu považovalo ekonomickou situaci země za špatnou 24 procent lidí, což je historické minimum. Naopak pozitivně situaci hodnotí 32 procent lidí, což je těsně pod květnovým maximem. Vyplývá to z červnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Konečně tak máme vysvětlení pro usměvavé a veselé tváře, které potkáváme denně na ulicích. Žerty ale stranou. Podobné „měkké“ statistiky sice na první pohled nic neříkají, jsou ale důležitým indikátorem toho, co se děje v ekonomice, a řada mezinárodně působících společností a fondů je úzkostlivě sleduje. Jde o přehlédnutelnou, ale více než dobrou zprávu. Tykač už nechce koupit OKD

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.