Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hledání štěnic je kvetoucí byznys, zájem je i o 'nenapíchnutelné' mobily

Bezdrátová odposlouchávací "štěnice" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdrátová odposlouchávací "štěnice" | foto: Reprofoto

PRAHA Firmy, které se zabývají odhalováním "štěnic" používaných pro nelegální odposlechy například při průmyslové špionáži, nemají ani v době hospodářské krize nouzi o zakázky. Technici letos zkontrolovali více kancelářských ploch než loni a firmy registrují také výrazně větší zájem o speciální mobilní telefony, které jsou odolné proti odposlechu.

"Počet zákazníků sice letos klesl o 20 procent, na druhou stranu výměra kanceláří, které jsme zkontrolovali, od ledna do srpna vzrostla o 20 procent," řekl ČTK ředitel firmy Probin Jiří Schmidt.

Od záměru nechat si zkontrolovat kanceláře letos upustila řada zejména malých firem, které se v době hospodářské krize snaží šetřit. Naopak velké podniky si nyní objednávají kontrolu více kanceláří. Často si také nechávají instalovat speciální zařízení, která případný odposlech ruší.

"Jsou to podniky, které mají velké zakázky a potřebují mít pod kontrolou kanceláře," podotkl Schmidt. S příchodem hospodářská krize roste pokušení firem pustit se do průmyslové špionáže, pomocí které mohou snadněji získat zakázky, na které má spadeno konkurence.

Bojí se i stát
"Zajímavé je, že letos se výrazně zvyšuje poptávka po kontrole kanceláří i ze strany státních úřadů, která je ve srovnání s loňskem dvojnásobná," uvedl Schmidt.

Prověrky kancelářských prostor nabízejí na českém trhu desítky firem, protože je mají v nabídce i detektivní agentury a pro tuto činnost není třeba žádné zvláštní oprávnění. Agentury však v praxi slouží jako prostředníci, většina zakázek stejně skončí u několika specializovaných společností.

Diskrétnost za 90 tisíc
Společnost Probin letos registruje i vyšší prodej šifrovaných mobilních telefonů, které nelze odposlouchávat. Jejich cena se sice pohybuje kolem 90.000 korun, podnikatelé prý ale kvůli obavám z odposlechu telefonních hovorů, jejichž četnost se zvyšuje, neváhají do nákupu této speciální komunikační techniky investovat.

"Od ledna do srpna jsme jich prodali tolik jako za celý loňský rok. Počet prodaných šifrovaných telefonů se letos pohybuje v desítkách kusů," uvedl Schmidt.

Rozmáhání odposlechů kanceláří v Česku podle Schmidta napomáhá vágní legislativa a snadná dostupnost odposlouchávacích zařízení, která na tuzemském trhu nabízí už bezmála stovka prodejců.

"Jak vyplývá z naší analýzy trhu, tak další stovky koncesovaných detektivních kanceláří tyto prostředky využívají za účelem získání informací pro klienta," upozornil Schmidt, podle kterého se nejjednodušší štěnice dají v Česku pořídit za několik stokorun.

Štěnice v kalkulačce
Technici firmy Probin v roce 2008 odhalili v kancelářích 23 štěnic. Mezi nejzajímavější loňské nálezy patřila podle Schmidta štěnice umístěná v reklamní kalkulačce, která byla napájená kombinací baterie a solárního napájení.

"K rozhodně méně obvyklým místům, kde jsme odposlouchávací zařízení vloni také našli, patří dutá tyč, kolem níž se pnula pokojová květina. Tyč byla naplněna bateriemi a štěnicí na dálkové ovládání," podotkl Schmidt.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...