Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hruškův bestseller trhá rekordy. Kůžičky už vydělaly 52 milionů korun

Lacině, chutně a kvalitně? Ne s Láďou Hruškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lacině, chutně a kvalitně? Ne s Láďou Hruškou | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Je to nejprodávanější „naučná“ kniha za posledních 25 let. Zároveň jde o jeden nejúspěšnějších titulů na pultech tuzemských knihkupectví vůbec. Žádné jiné knihy se od roku 1989 neprodalo během tří měsíců tolik. Řeč je o kuchařce s lacinými recepty, kterou napsal televizní reportér Ladislav Hruška.

Její náklad se od 22. září do první poloviny prosince vyšplhal na 350 tisíc a do konce roku zřejmě přesáhne 400 tisíc kusů. Kuchařka dosud vydělala zhruba 50 milionů korun.

„V Česku byly i knihy s vyšším nákladem, například Černých baronů od Miloslava Švandrlíka se prodalo přes milion výtisků, ale trvalo to několik let. Náklad přes 300 tisíc prodaných kusů během tak krátké doby nemá zatím obdoby ani v beletrii, ani v naučné literatuře,“ řekla tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcela Turečková.

  • Kniha Vaříme s Láďou Hruškou se začala prodávat ke konci září.
  • Nakladatelství Ikar ze skupiny Euromedia Group, které kuchařku vydává, počítalo s tím, že by se jí mohlo prodat 30 tisíc kusů. To byl také původní náklad.

Nova si mne ruce

Jen během prvních dní prodeje se podle informací LN tisklo dalších pět tisíc výtisků denně. To ale nestačilo. Během prvních tří dnů si podle informací TV Nova zákazníci koupili na 38 tisíc výtisků, během necelého měsíce a půl to pak bylo zhruba 170 tisíc knih. S momentálním nákladem 350 tisíc kusů kniha těžko hledá v žebříčcích bestsellerů konkurenci. Ruce si mne nejen televize Nova, ale i nakladatel a knihkupci.

Hruškovy recepty pohledem odborníků

„Při ceně 199 korun za kus a reálných nákladech, které činí zhruba 50 korun za jeden výtisk, znamená dosavadní náklad knihy Vaříme s Láďou Hruškou výdělek přesahující 52 milionů korun,“ řekl LN zdroj z knižní a knihkupecké branže, který si nepřeje uvést své jméno. Jak knihkupci, tak nakladatelé totiž o ekonomických výsledcích z konkurenčních důvodů mluví neradi.

Nejprodávanější kniha roku? Zřejmě kuchařka Ládi Hrušky

Část z celkových tržeb, obvykle 47 procent, jde distributorovi knihy, který se dělí zhruba na půl s knihkupcem. Zbytek připadne nakladateli.

Na kolik z celkových příjmů si přišel Ladislav Hruška, ale není jasné. Obvykle dostává autor z jedné prodané knihy deset procent. Při vyšších nákladech to může být i 12 až 14 procent. Hruška je ale zaměstnancem televize Nova, takže nemá klasickou autorskou smlouvu s nakladatelem.

Hruška a erotické trilogie

Podle distributorů je na českém trhu neobvyklý nejen obrovský náklad knihy, ale i to, že Hruškova kuchařka „nešla do komise“. To znamená, že knihkupci rovnou zaplatili za odebraný počet kusů. V knižní branži je přitom obvyklé, že knihkupectví platí až jednotlivé prodané kusy. Knihy, které se neprodají, nezaplatí, ale vrátí zpět nakladateli.
I přesto, že museli knihkupci za knihy zaplatit předem, jsou spokojeni. „Láďa Hruška je jeden z nejúspěšnějších autorů, ne-li vůbec nejúspěšnější autor v polistopadové historii,“ říká mluvčí největšího tuzemského knihkupectví Neoluxor Petr Šašek s tím, že letos je jeho kuchařka nejprodávanější knihou roku.

  • Loni se podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů prodalo v Česku 16 400 knižních titulů. To je zhruba o 200 méně než v roce předchozím. Průměrná cena knihy byla 240 korun.
  • Objem trhu činil 7,2 miliardy korun a byl stejný jako v roce 2012, ale vyšší než v roce 2011, kdy se prodaly knihy za sedm miliard.

Loni podle Šaška zákazníci Neoluxoru nejčastěji kupovali erotický román britské autorky E. L. Jamesové Padesát odstínů temnoty, předloni knihu stejné autorky Padesát odstínů šedi a v roce 2011 byly nejprodávanější knihou Nové povídky Zdeňka Svěráka. Přesná čísla prodeje Šašek upřesnit nechce s tím, že jde o citlivé údaje. Žádné z minulých nejúspěšnějších knih se ale podle něj neprodalo tolik jako Hruškovy kuchařky.

Podobný úspěch s jedinou knihou se českým nakladatelům povedl jen v roce 2008, kdy nakladatelství Albatros prodalo více než 200 tisíc kusů posledního dílu Harryho Pottera. Potřebovalo k tomu ale celý rok.

Na konci roku 2012 Albatros svůj úspěch zopakoval, a to s knihou Padesát odstínů šedi, které se podle informací LN prodalo přes 100 tisíc kusů. Za loňský rok pak prodej všech knih trilogie Padesát odstínů dosáhl 450 tisíc kusů a podle Marcely Turečkové ze svazu knihkupců tvořil zhruba dvě procenta celkového obratu knižního trhu. Ten se loni pohyboval kolem 7,2 miliardy korun. „Podobným způsobem se na celkovém knižním obratu za letošní rok může podílet i kuchařka Ladislava Hrušky,“ dodala Turečková.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!