Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jeden ze scénářů EU na záchranu Řecka: Česko zaplatí 9,5 miliardy korun

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Devět a půl miliardy korun. To je suma, kterou mohlo Česko přispět zadluženému Řecku v rámci celoevropské pomoci. LN to přiznal zdroj dobře obeznámený s bruselským vyjednáváním o záchranném balíčku.

"Německo přišlo v únoru s plánem rozložit zátěž plynoucí z půjčky Řecku nikoliv pouze mezi 16 zemí eurozóny, nýbrž mezi všech 27 členských států EU," uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle německého návrhu měla být celková suma pomoci rozdělena mezi jednotlivé státy EU podle jejich podílu na základním jmění Evropské centrální banky. Uvažovalo se přitom, že na pomoc Řecku bude vyčleněno maximálně 25 miliard eur.

Na Česko by z této sumy připadlo 369 milionů eur, tedy zhruba 9,5 miliardy korun. Kdyby se ale příspěvek počítal z nakonec odsouhlasených 80 miliard eur, které Řecku mají poskytnout země eurozóny, přispělo by Česko 30 miliardami korun. Protože navíc na pomoc Řecku přispěje i Mezinárodní měnový fond, kterému Česko zaplatilo téměř 26 miliard korun, celkové náklady Česka by se v takovém případě mohly vyšplhat až na 56 miliard korun.

Grafika - scénáře pomoci Řecku.

Amadeu Altafaj Tardilo, mluvčí komisaře pro ekonomické záležitosti Olliho Rehna, připustil, že scénáře na pomoc Řecku procházely dramatickým vývojem. "Počátkem února se uvažovalo pouze o bilaterálních půjčkách, které by Řecku poskytly Francie a Německo," řekl Altafaj Tardilo LN. Zapojení zemí mimo eurozónu včetně Česka do pomoci Řecku ale označil za spekulativní. "O začlenění států mimo eurozónu zatím nebylo rozhodnuto. Současný scénář pomoci Řecku se zapojením států mimo eurozónu nepočítá. Spekulativní scénáře nekomentujeme," uvedl mluvčí.

Anketa

Mělo by Česko pomoci zadluženému Řecku?

Určitě ano, státy unie by si měly pomáhat 598
Ano, ale musíme trvat na tom, aby se Řekové uskromnili 5327
Ne, ať pomáhají jen země, které mají euro 3114
Ne, máme svých starostí dost 7657

Analytik Nicolas Verón z bruselské společnosti Bruegel připustil, že zapojení všech zemí EU včetně Česka by mohlo být reálné v případě, kdyby finanční pomoc potřebovaly kromě Řecka i další země. "Kdyby se krize eura šířila, mohl by nastat rychlý obrat, " řekl Verón.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku

Scénáře pomoci Řecku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Stroj jménem Tonda, který razí pražské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Stroj jménem Tonda, který razí pražské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Stroj jménem Tonda, který razí pražské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...