26. listopadu 2013 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy pokračují v růstu

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | foto: ČTK

Minulý týden přinesl v konečném výsledku růst, který v případě amerických trhů znamenal vytvoření nového historického maxima. Přitom průběžný vývoj neznamenal nijak jednoznačný směr, naopak se zdálo, že dočasně dochází k určité vyčerpanosti prorůstové motivace.

Především pokračující sázky na trvání programu kvantitativního uvolňování se neprojevily jako trvalejší zdroj pozitivního sentimentu. Navíc zveřejnění zápisu Fedu naznačilo ochotu přistoupit k omezování QE v dalších měsících.

Na trzích však překvapivě neproběhla výraznější negativní reakce, naopak spolu se zveřejněním údajů o týdenním vývoji na trhu práce v USA zahájily akciové indexy růst na svá týdenní maxima.

Další zajímavou událostí v průběhu týdne bylo vystoupení předsedy ECB Draghiho, kterýmírně otupil sílu předchozích náznaků o možné negativní úrokové sazbě. Tento krok dočasně vedl k posílení eura vůči dalším měnám, když po předchozích výrocích investoři počítali s možností záporné depozitní sazby v dřívější době.

Tento týden investoři budou sledovat údaje o objednávkách dlouhodobé spotřeby v USA a také data z trhu práce. Opět bude důležitá interpretace dat v souvislosti s politikou centrálních bank. V minulém týdnu ale došlo k mírnému posunu, kdy dobrá data neměla za následek negativní reakci spojenou s obavami z útlumu programů centrální banky.

Na domácím trhu budou sledované výsledky společností VIG a Orco Group. Obecně pak platí, že trhy udržují růstový trend, který se opírá o podpůrné kroky centrálních bank, solidní vývoj podnikové sféry. Na druhou stranu se vytváří situace, kdy plynulost růstu bez ziskových realizací vytváří prostor pro budoucí korekci, kterou může zahájit jakákoli nepříznivá událost.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.