Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

CK Neckermann po krachu Thomase Cooka přestala v Česku prodávat zájezdy a přešla do nouzového režimu

Airbus A321 cestovní kanceláře Thomas Cook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A321 cestovní kanceláře Thomas Cook | foto: Reuters

Praha Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, přestala do odvolání prodávat nové zájezdy. V tiskovém prohlášení to uvedl šéf marketingu cestovky Jan Šrámek. V zahraničí má Neckermann na 1100 českých klientů. Návrat jim zajistí. CK nicméně nevylučuje rušení koupených zájezdů.

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala. Česká pobočka Neckermanna se tím ocitla v ekonomické nejistotě a vyčkává, až se vyjasní vlastnická struktura.

„Jakožto dceřiná společnost tohoto koncernu jsme nuceni přejít do nouzového režimu a přerušit veškerý prodej jak našich zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny Thomas Cook Group a dalších tour operátorů,“ oznámil Šrámek ve zprávě.

Cílem firmy je podle něj restrukturalizovat podnikání v České republice a opět v brzké době prodej obnovit. „Klienti, kteří se aktuálně nachází v zahraničních destinacích, by neměli být těmito okolnostmi nijak dotčeni. Pro krizové případy i nadále funguje naše SOS linka,“ vysvětlil.

Šrámek doplnil, ře vzhledem k nejistotě a možným rizikům pro zákazníky, kterou na trhu cestovního ruchu oznámení o úpadku Thomas Cook vneslo, nelze také vyloučit rušení některých již zakoupených zájezdů. „V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné všeobecné obchodní podmínky a CK jim vrátí celou sumu za zaplacený zájezd zpět,“ uvedl.

V rámci portálu dovolena.cz, který je součástí holdingu Student Agency, je v zahraničí 40 klientů, kteří odcestovali na pobyty z těmito cestovními kancelářemi. Nacházejí se ve Španělsku, Turecku, Bulharsku a Řecku. V pondělí se do Česka vrátily asi tři desítky klientů z Turecka a Bulharska, uvedla PR manažerka Student Agency Alžběta Nečasová. Nepředpokládá, že další zákazníci, kteří si zakoupili zájezdy s těmito CK, do zahraničí odcestují.

Skupina Thomas Cook zrušila podle ní jakékoliv odlety ze zahraničí, v případě klientů dovolena.cz se jednalo o odlety z Vídně či Mnichova. „U pobytů zakoupených od CK Neckermann s odletem z ČR se stále čeká na podrobnější informace pořadatele zájezdu,“ informovala Nečasová.

Cestující společnosti Thomas Cook čekají na letišti na Mallorce.
Cestující procházející okolo reklamy na společnost Thomas Cook na letišti na...

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat spíše problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u Thomase Cooka v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony o pojištění cestovních kanceláří nevztahují.

„Pokud si ovšem Češi koupili zájezd v zahraničí, ať už u Thomase Cooka v Británii nebo v Německu, tam se jich to nějakým způsobem dotknout může,“ vysvětlil Papež. Připomněl, že předpisy a zákony, které platí v Čechách, na tyto klienty neplatí. Budou se muset řídit předpisy země, kde si zájezd koupili.

Češi, kteří si koupili zájezd u CK Neckermann, by problémy mít neměli. „To je samostatný právní subjekt,“ potvrdil Papež o CK Neckermann, která je členem ACK. 

Tisíce klientů v Česku

Co se týče klientů zkrachovalé britské společnosti, těch mohou být po celé ČR rozprostřeny tisíce. „Thomas Cook fungoval jako cestovka, která posílá klienty nejen do Prahy, ale třeba na jižní Moravu nebo Českého Krumlova,“ řekl Papež. Tito klienti se musí spojit se svojí cestovní kanceláří, popřípadě s pojišťovnou či zastupitelským úřadem a řešit situaci jednotlivě.

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala. Společnost patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 000 lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven. Podle BBC půjde o největší operaci svého druhu v mírové historii země.

Členem mezinárodní skupiny Thomas Cook Group se sídlem v Británii je česká Thomas Cook s.r.o, která zastřešuje aktivity divize Neckerman Cestovní kancelář. Thomas Cook s.r.o. podle údajů v Obchodním rejstříku vykázala ve finančním roce končícím 30. září 2018 čistý zisk 15,3 milionu korun, což bylo méně proti předchozímu zisku 22,5 milionu korun.

Informace o pojištění cestovních kanceláří proti úpadku

  • Pojištění českých cestovních kanceláří proti úpadku, které má v případě krachu odškodnit jejich klienty, funguje od jara 2001. Povinné pojištění, bez jehož sjednání nemohou cestovní kanceláře podnikat, zavedl zákon o některých službách v cestovním ruchu (159/1999 Sb.). Nová úprava vznikla mimo jiné v reakci na případy, kdy zkrachovalé cestovní kanceláře nebyly schopny dopravit své klienty zpět domů.
  • Pojištění, jež může nahradit bankovní záruka, slouží podle zákona k ochraně klienta při úpadku cestovní kanceláře. Zákazník tak má od pojišťovny nárok na případné uhrazení zpáteční cesty (repatriaci), úhrady zaplacené zálohy či celé ceny zájezdu, nebo na proplacení rozdílu mezi celkovou uhrazenou cenou a cenou částečně poskytnutého zájezdu v případě, že se zájezd uskutečnil pouze zčásti.
  • Zákon stanoví, že cestovní kancelář při sjednávání výše pojištění vychází z plánovaných tržeb, případně tržeb v předchozím roce. Pojistná částka musí činit nejméně 30 procent z nich a pojišťovna musí uspokojit nároky zákazníků do výše sjednaného limitu. Podle současného znění zákona je zároveň cestovní kancelář povinna "udržovat v průběhu trvání pojištění limit pojistného plnění v takové výši, aby v případě pojistné události byly uspokojeny veškeré nároky zákazníků".
  • Vzhledem k tomu, že sjednaný limit pojištění může být nižší, než tržby cestovní kanceláře, se v minulosti vyskytly případy, kdy se klienti zkrachovaných CK dočkali jen částečného odškodění. Někteří se ovšem s takovým řešením nespokojili a obrátili se na soudy, spory dospěly i k Ústavnímu soudu. Ten opakovaně rozhodl, že lidé mají nárok na celou částku, přestože odškodnění překročí sjednaný limit. "Prioritní je ochrana spotřebitele," zdůraznili v létě 2017 ústavní soudci.
  • Jedním z důsledků těchto rozhodnutí byla změna zákona, který cestovním kancelářím stanovil další povinnosti, mimo jiné musejí od roku 2016 navíc každý měsíc posílat pojistné za předchozí měsíc. Cestovní kanceláře tak mají ze zákona povinnost udržovat dostatečný pojistný limit, který se odvíjí od celkové částky prodaných zájezdů. "V případě zvýšení prodeje zájezdů je tak CK povinna vyjednat úpravu limitu," řekl k tomu výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
  • Kromě pojištění proti úpadku funguje od loňského roku další nástroj, který má klientům CK zabezpečit návrat zaplacených peněz při úpadku kanceláře. Je jím garanční fond, spravovaný Státním fondem rozvoje bydlení, do kterého mají cestovní kanceláře odvádět desetinu procenta z tržeb. Prostředky ve fondu jsou určeny na úhradu nároků zákazníků CK v případě, že jsou vyšší než sjednaný limit pojištění.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...