Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Potravinářská inspekce otestovala čaje Bubble Tea. Nenašla žádný problém

Stánek Bubbleology v OC Nový Smíchov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stánek Bubbleology v OC Nový Smíchov | foto: Jakub Kopřiva, Lidovky.cz

Praha Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala vzorky nápojů a ingrediencí 26. září 2016 krátce poté, co pořad A DOST! internetové televize Stream zpochybnil složení čajů Bubbleology. Inspekce oznámila výsledky mimořádné kontroly nápojů a ingrediencí značky Bubbleology s výsledkem, že všechny produkty jsou v pořádku.

Inspekce se zaměřila na obsah barviv a konjakové gumy, všechny kontroly proběhly bez zjištění jakýchkoli pochybení. Inspekce a laboratorní rozbor nenašly žádné škodlivé látky, nepovolené množství barviv či jakékoli jiné nedostatky.

„Tyto výsledky jen potvrzují, že složení našich drinků zcela odpovídá všem legislativním normám daných zákonem, a v mnoha případech je dokonce pod stanovenými limity,“ říká ke zprávě SZPI Jaroslav Švadlenka, country manažer české značky Bubbleology. „Tvrzení, že by naše čaje mohly být zdravotně závadné, jsou tak zcela zavádějící,“ doplnil.

Laboratorní rozbor proběhl v akreditované laboratoři SZPI Praha, kde se kontrolovala obsažená barviva v nápojích, a také ve specializovaném pracovišti VŠCHT, které kontrolovalo přítomnost konjakové gumy. Inspekce provedla analýzu několika nápojů a samotných ingrediencí - Standardní Borůvka, Standardní Jablko, zelený čaj, čaj Rooibos, praskající kuličky, sirupy a dalších.

„Inspektoři SZPI u předmětného provozovatele odebrali celkem pět vzorků potraviny Bubble Tea, čtyřikrát byl v laboratoři hodnocen nápoj a kuličky, jednou pouze kuličky. Laboratorní rozbor u hodnocených vzorků nezjistil přítomnost v dané komoditě nepovolené látky konjac,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. „Dále laboratorní rozbor potvrdil u všech pěti vzorků kuliček a u dvou vzorků nápojů přítomnost syntetických barviv, ale jejich hodnoty se vždy nacházely pod stanoveným limitem,“ doplnil s tím, že vzorky tak vyhověly zákonným požadavkům v hodnocených parametrech.

Kontroloři také uvedli, že nedošlo žádným způsobem ke klamání spotřebitele, na nápojích byly správně uvedeny veškeré informace a na vyžádání byly vždy předloženy produktové listy.

Problémy s cukrem i barvivy

Se značkou Bubbleology se v minulosti spojovalo zadržení tří a půl tuny želé kuliček pro přípravu nápoje Bubble tea. Státní zemědělská a potravinářská inspekce je zadržela, protože obsahovaly přídatnou látku konjak, označenou také E425, která může především dětem způsobit vážné zdravotní komplikace a nesmí být podle zákona v želé cukrovinkách obsažena.

Souvislost se zabavenými kuličkami a Bubbleology její mluvčí Jaroslav Švadlenka popřel. „Tato zásilka není určena pro výrobu čaje Bubbleology. Kuličky do čajů Bubbleology dodává prověřený dodavatel, který je auditován přímo naší centrálou v Londýně. Se zmíněným dodavatelem jsme nikdy nebyli ani v kontaktu,“ uvedl.

Nepříjemnosti řešila Bubbleology i kvůli obsahu cukru a barvivům. Youtuberka Teri Blitzen přestala populární čaje propagovat poté, co zjistila, že jsou v nich uměla barviva. „Ta firma mi lhala. Tvrdili mi, že tam jsou přírodní barviva, ale přitom se společnost vrátila k azobarvivům,“ okomentovala svůj konec s prodejcem populárního čaje.

V minulosti firma svým zákazníkům také garantovala čaje bez obsahu cukru. Poté, co na jeho přítomnost upozornil jeden z youtuberů, CaptainJ, společnost rychle změnila označení a začala používat termín „přidaný cukr“.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...