9. dubna 2011 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministři financí vyzvali Portugalsko k reformám

Portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos a guvernér portugalské centrální banky Carlos Costa  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos a guvernér portugalské centrální banky Carlos Costa | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Ministři financí Evropské unie na neformální schůzce nedaleko Budapešti vyzvali Portugalsko ke strukturálním reformám. Obhajovali rovněž úsporná opatření v členských zemích EU. Na protest proti těmto opatřením se v Budapešti shromáždily tisíce zaměstnanců z celé Evropy.

Portugalsko tento týden oficiálně požádalo EU o finanční pomoc, jejíž celková hodnota by měla podle odhadů dosáhnout 70 až 80 miliard eur (v přepočtu zhruba 1,7 až 1,9 bilionu korun). Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker již v pátek uvedl, že EU půjčí Portugalsku potřebné peníze jen v případě, že země přijme do poloviny května další úsporná opatření.

Čtěte více

"Pravidla jsou velmi jasná. Kdokoli potřebuje pomoc od ostatních členských států EU a eurozóny, musí přijít s trvale udržitelnými opatřeními ke snížení schodků, protože tyto schodky jsou důvodem, proč je pomoc zapotřebí," řekl dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Evropská odborová konfederace (ETUC) předpokládá, že dnešního protestu proti úsporným opatřením se v Budapešti zúčastní zhruba 30.000 lidí. Podle Schäubleho jsou však úsporná opatření nezbytná k zajištění udržitelného hospodářského růstu.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.