18. října 2014 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nástup miliardářů. Po Babišovi míří do politiky Valenta i Hlavatý

Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta. | foto: MAFRA - Zdeněk Němec

PRAHA Druhé senátní kolo patřilo byznysmenům. Voliče přesvědčili všichni tři známí podnikatelé, z nichž si mohli voliči vybírat. Senátorem bude hazardní magnát Ivo Valenta z Uherského Hradiště, vlastník textilky Juta Jiří Hlavatý i autor „slušovického zázraku“ František Čuba.

Po Andreji Babišovi a jeho ANO přesvědčili voliče i další lidé spojení s velkým byznysem. U žádného z nich přitom není volební vítězství nějakým výrazným překvapením.

Majitel Synotu Ivo Valenta vyhrál v Uherském Hradišti s 54 procenty i navzdory tažení politiků proti hazardu a jeho zákazu v některých městech nebo městských částech.

PSALI JSME:

„Lidé chtějí dát reparát podnikatelům, kteří si to v začátcích po revoluci trochu zkazili. Doufám, že dostanou šanci tu pověst vylepšit,“ tvrdí v rozhovoru pro server Lidovky.cz Valenta, který ve druhém kole porazil lidovce Pavla Botka. Myslí si také, že mu ve volbách pomohlo právě to, že ho lidé v regionu znají jako podnikatele. Byť nedělá byznys s dobrou pověstí.

Velmi pevné postavení měl ve volebním obvodu Trutnov i Jiří Hlavatý, majitel úspěšné textilky Juta. Ten porazil Adolfa Klepše (TOP 09 – STAN) ziskem bezmála 64 procent.

Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta.
Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

V regionu s velmi vysokou nezaměstnaností dává práci víc než dvěma tisícům lidem. Jeho podnikání navíc není spjaté s žádným skandálem či dotačními nesrovnalostmi.

Třetím podnikatelem, který zasedne v horní komoře je František Čuba, který dlouhá léta vedl úspěšné a na svou dobu velmi vyspělé JZD ve Slušovicích. Pro Čubu je to druhý politický úspěch v krátké době. V krajských volbách v roce 2012 totiž díky preferenčním hlasům poskočil z posledního místa kandidátky SPOZ až do krajské rady Zlínského kraje.

Výsledky senátních voleb

Nyní uspěl i v senátních volbách, když porazil senátní matadorku a 1. místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou, která seděla v horní komoře od roku 2002.

mipMichal Pavec

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.