12. září 2012 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německý soud rozhodl: fond ESM má zelenou

Soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe posvětili záchranný fond eurozóny i fiskální pakt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe posvětili záchranný fond eurozóny i fiskální pakt. | foto: Reuters

BERLÍN Německý ústavní soud povolil ratifikaci fondu ESM. Podle soudu v Karlsruhe, tak země může schválit fond, který disponuje pětisetmiliardovou pomocí krizím stiženým zemím. Ratifikace Německa je důležitá hlavně proto, že země bude do fondu ESM přispívat více jak čtvrtinou než je jeho hodnota.

Právě výše pomoci Německa je ale jednou z podmínek soudního verdiktu. Německo podle něj do fondu nesmí přispět více než 190 dříve deklarovanými miliardami.

Euro zpevnilo

Většina právních expertů očekávala kladné rozhodnutí. Případný odmítavý verdikt by totiž byl býval vyvolal negativní odezvu trhů a ohrozil by plán Evropské centrální banky na neomezený nákup.

PSALI JSME:

Reakce trhů byla vidět již hned po výroku, kdy začaly posilovat všechny západoevropské akciové indexy.

Ožehavá záležitost

Fondu ESM je v Německu ožehavou záležitostí. Na konci června ratifikoval ESM i fiskální pakt německý parlament. Zákon však na žádost ústavního soudu odmítl podepsat německý prezident Joachim Gauck.

Za stížností vznesenou soudem přitom stojí asi 37 tisíc německých obyvatel, což z celé záležitosti činí největší podanou ústavní stížnost v německé historii.

Záchrana eurozóny taktéž způsobuje problémy německé kancléřce Angele Merkelové. Ta se totiž musí vypořádat s rostoucí opozicí, a to i uvnitř své vládní koalice, která pomoc zadluženým státům stále zpochybňuje.


vlkVojtěch Wolf

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!