15. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tajemné ‚plzeňské‘ pivo. Staropilsen nikdo nezná, vaří se v Nymburce

Pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo | foto: Lidovky.cz

PLZEŇ Sídlí v Plzni a údajně vyváží pivo do patnácti zemí. Potravinářská inspekce mu jako jednomu z pouhých čtrnácti pivovarů u nás udělila možnost užívat Bruselem chráněné označení České pivo.

Přesto v Plzni ani celém Česku pivovar Staropilsen skoro nikdo nezná. Ani renomovaní znalci trhu, sládci, šéfové pivovarnických institucí. 

Na webu se firma zmiňuje o exportu a značkách jako Staropilsen, Česká koruna nebo Zlatá Praha. Vše ostatní tají. Podle obchodního ředitele Jiřího Zvoňara z obchodních důvodů.

Za firmou, která si podle zjištění LN nechává pivo vařit v Pivovaru Nymburk, stojí Bulhar Emanuil Kaludov Valkanov, žijící v Sofii. Podle lidí z branže šikovně v zahraničí využívá pověsti českého piva a pivovarnické tradice Plzně.

„Jediné, co o nich vím, je, že odnedávna mohou používat označení České pivo. Ale jinak nevím, o koho jde, co dělají, kde sídlí,“ říká na adresu Staropilsenu předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Miroslav Petr

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.