Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pivovar Prazdroj rozdává výpovědi. Jde o největší propouštění v branži

Plzeňský Prazdroj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňský Prazdroj | foto: prazdroj.cz

PLZEŇ Plzeňský Prazdroj spouští největší propouštění v pivovarnickém oboru posledních let. Během roku a půl odejde 70 lidí. První výpovědi už rozdal Prazdroj ve Velkých Popovicích. Další mají následovat ve zbylých českých pivovarech (v Plzni a Nošovicích) i na Slovensku.

Prazdroj, který je součástí světové pivovarnické dvojky SAB-Miller, zaměstnává u nás celkem na dva tisíce lidí. Propouštění zdůvodňuje potřebou efektivnější výroby.

„Proto se zaměřujeme na to, jakým způsobem naše podnikání řídíme, a činíme příslušné kroky,“ uvedla mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová. Společnost je sice v černých číslech, ale zisk jí klesá. Za minulé fiskální období vydělal Prazdroj 2,9 miliardy čistého. Před pěti lety to bylo o 700 milionů víc.

ČTĚTE TAKÉ:

 Postupný pokles trhu ovlivňuje nejvíc velké hráče. Prazdroji klesl domácí odbyt z 8,1 milionu hektolitru v roce 2006 na 6,8 milionu v roce 2012. Loňské domácí prodeje už společnost nezveřejnila.

Zhruba o jedno procento klesá v meziročním srovnání v Česku prodej piva a dlouhodobý propad je mnohem větší. Největší hráči šetří a největší z nich – Plzeňský Prazdroj, součást nadnárodní skupiny SABMiller, už hledá úspory i v personálních nákladech. V následujících měsících propustí v Česku a na Slovensku desítky lidí.

„Rámcově po dobu příštího roku a půl předpokládáme dopad na přibližně 70 pracovních pozic ve všech pivovarech v České republice a na Slovensku,“ potvrdila informace LN mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová.

Největší propouštění v branži

Prazdroj hodlá investovat a je prý možné, že pivovar několik nových pracovníků bude moci zas přijmout. Podle informací LN však může být nakonec počet propuštěných spíš vyšší. V poměru ke dvěma tisícům zaměstnanců Prazdroje v Česku se i tak jedná o malý podíl, ale jde současně o největší propouštění v pivovarnické branži za poslední roky.

Pivovar Staropramen na Smíchově

Pivovar Staropramen sídlí v Praze na Smíchově.

Desítky zaměstnanců propustila zhruba před třemi roky skupina Heineken, před šesti lety desítky lidí opustily Staropramen. V obou případech šlo ale o důsledek uzavření ovládaných pivovarů. Heineken tak ukončil výrobu ve znojemském Hostanu, v Lounech, Kutné Hoře a Krásném Březně.  Pivovary Staropramen zas uzavřely pivovar Bráník.

Kolem stovky lidí propustil Prazdroj zhruba před devíti lety. Tehdy musela odejít řada obchodních zástupců i středního managementu a mnozí z nich začali Prazdroji ve svých nových profesích konkurovat.

Nejvíc tehdy propuštěných lidí přešlo do skupiny K Brewery (dnes Pivovary Lobkowicz), jejíž prodeje rostou a jejíž prémiová značka Lobkowicz se stala jedním z největších konkurentů vlajkové lodi Prazdroje – značky Pilsner Urquell.

PRODEJ PIVA

Množství udáváme v milionech hektolitrů – včetně exportu

  • Plzeňský Prazdroj 7,5
  • Pivovary Staropramen 3,14
  • Heineken 2,4
  • Budějovický Budvar 1,42
  • Pivovary Lobkowicz 0,85
  • ostatní průmyslové pivovary 3,69

zdroj: Plzeňský prazdroj, ČSPS, LN

 I někteří z nyní propuštěných lidí plánují podle informací LN zůstat v oboru a věnovat se dál vaření piva. Je však evidentní, že po letech tučných zisků přicházejí pro pivovary spíš hubená léta. Negativnímu trendu čelí mnohem lépe menší pivovary než ty největší, přestože i ty se snaží přicházet v poslední době se spoustou novinek a nových piv.

Prazdroj stále vydělává miliardy, ale za posledních pět let klesl čistý zisk o 700 milionů na 2,9 miliardy korun. Klesá i celkový domácí odbyt, i když Prazdroj ve svých zprávách mluví o úspěšném růstu prémiových značek a rekordních exportech. Objemy prodeje v Česku ale loni poprvé vůbec nezveřejnil.

Když srovnával odborník na ekonomiku pivovarů Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze hospodaření Prazdroje se Staropramenem a humpoleckým Bernardem ve 13 parametrech za roky 2003 až 2009, vyšel mu tehdy Prazdroj jako vítěz.

Oba hodnocení konkurenti na tom byli z pohledu ziskovosti hůře. Jenže teď se situace obrací. „Vlastníci jsou neúprosní. Prazdroj akcionářům slušně vydělával a teď, když padá celý trh a projevuje se to i na Prazdroji, nechtějí akcionáři o své peníze přicházet. Logicky hledají úspory, kde se dá,“ komentuje dnes situaci Maier. 

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!