26. listopadu 2018 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prohloubení sporu Ukrajiny a Ruska dopadá na finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí

Ruské rubly (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské rubly (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN Na prohloubení sporu mezi Ukrajinou a Ruskem, vyvolaného nedělními incidenty mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi u ukrajinského poloostrova Krym, v pondělí reagovaly finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí.

Ceny ukrajinských vládních dluhopisů nominovaných v zahraničních měnách klesají, což zvedá jejich výnosy. Ceny dluhopisů nominovaných v dolarech splatných v roce 2025 klesly podle údajů společnosti Refinitiv o 2,2 procenta na 87,2 centů, tedy na úroveň, na níž byly naposledy při ruské anexi Krymu v březnu 2014.

Výnosy z desetiletých dolarových dluhopisů splatných v listopadu 2028 stouply o 38,7 bazických bodů na rekordních 10,832 procenta. Na rekord 10,385 procenta se po obdobném růstu dostaly i výnosy 15letých dluhopisů splatných v září 2032.

Ukrajinská hřivna vůči dolaru oslabila o 0,61 procenta a ukrajinská centrální banka na svých internetových stránkách oznámila, že je připravena na devizovém trhu intervenovat, bude-li to nutné.

Pod tlakem jsou v pondělí i ruská aktiva. Hlavní index ruské burzy MOEX, který je denominován v rublech a který upřednostňují domácí investoři, dopoledne klesl o 1,3 procenta. Rubl vůči dolaru ztrácel 1,1 procenta.

Ruské bezpečnostní složky v neděli zadržely v Černém moři u ukrajinského poloostrova Krym tři ukrajinské lodě, které údajně nelegálně vpluly do ruských vod. K jejich zastavení byly použity zbraně a zraněni přitom byli tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz