Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Severní koalice' eurozóny vítězí, Řecko spasí banky

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropští vyjednávači podle dnešního vydáni Financial Times zaujali v otázce seškrtání řeckých dluhů soukromým sektorem tvrdou linii. Po bankách chtějí, aby odepsaly 60 procent dluhů. Finanční domy navrhovaly 40 procent.

Evropští lídři, diplomaté a experti dnes mezitím horlivě pracují na dokončení komplexní strategie pro řešení krize, která se zabývá právě i otázkou budoucnosti řeckých dluhů a kterou chtějí evropští lídři přijmout na mimořádných summitech ve středu.

ČTĚTE TAKÉ:

Původně se zvažovalo, že by se dnes mělo uskutečnit i jednání ministrů financí eurozóny, zatím se ale zdá, že bude spíš až ve středu. To je v Bruselu plánováno i jednání ministrů financí celé EU.

V obou zmiňovaných případech je plán na seškrtání dluhů o poznání větší, než s čím počítaly dohody z červencového mimořádného summitu eurozóny.

Vítězství severní koalice

Podle nich by totiž banky přišly "jen" o 21 procent, což se ale rychle ukázalo jako nedostatečné k vyřešení potíží Atén. V EU se tak už nějakou dobu hovořilo o nejméně padesátiprocentním seškrtání.

Podle zdrojů FT o víkendu vysoký představitel italského ministerstva financí a také vyjednávač eurozóny Vittorio Grilli pověřen, aby bankám tlumočil pozici počítající se seškrtáním o 60 procent. Podle listu je to vítězstvím "severní koalice" v čele s Německem, které prosazovaly mnohem zásadnější zapojení soukromého sektoru do druhého záchranného balíku pro Řecko.

Chystaný plán řešní nepřinese

Belgický list Le Soir dnes zase přinesl rozsáhlý rozhovor s emeritním
profesorem Katolické univerzity v Lovani a expertem na měnovou unii Paulem de Grauweem. Podle něj připravovaná strategie pro zvládnutí krize tak, jak se rýsuje, kýžené vyřešení situace nepřinese.

"Ne. Rozhodně ne. To, co vychází ze současných diskuzí mě rozhodně neuklidňuje," řekl de Grauwe. Konkrétně zmínil například navýšení síly
záchranného fondu eurozóny EFSF. U něj se zvažuje, že by se jeho síla
disponující reálnou úvěrovou kapacitou ve výši 440 miliard eur navýšila
tím, že by EFSF sloužil jako jakýsi "pojišťovací nástroj" pro dluhy zemí v
potížích či případně k rekapitalizaci bank.

Klíčové podle něj nyní ale není rekapitalizace bank, nýbrž zabránění tomu, aby se dluhové potíže rozšířily do Itálie a Španělska, tedy dvou významných ekonomik eurozóny, které jsou pod velkým tlakem.

Nyní zvažovaný plán pro posílení EFSF podle něj nebudou fungovat. "V mých očích jedině ECB může zabránit tomu, aby řecká krize nepřerostla v krizi všeobecnou," podotkl de Grauwe. "Ona jediná disponuje neomezenými prostředky... Musí říct: využiji všech prostředků, které mám k dispozici na podporu ceny italských či španělských obligací."

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...