Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
12. listopadu 2019 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát prodá z rezerv všechny vzácné kovy. Koaliční poslanec Dolínek mluví o drancování

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by měla podle představ ministerstva financí do dvou let prodat všechny vzácné kovy, které drží. Organizace, která zabezpečuje strategické rezervy pro krizové stavy, má navíc ještě snížený rozpočet.

Podle serveru euro.cz správa rezerv příští rok prodá cenné kovy za zhruba 600 milionů korun a o rok později pak zbytek za zhruba 1,6 miliardy. Česká republika tím přijde o všechny strategické zásoby těchto surovin.

Informaci nedávno zveřejnil na hospodářském výboru poslanecké sněmovny předseda organizace SSHR Pavel Švagr. „Příjmy z prodeje kovů budou odvedeny do státního rozpočtu a není možné je využít na financování našich nákupů,“ cituje Švagra euro.cz.

Ne všichni ale přijali toto rozhodnutí s nadšením. „Nevím, na základě čeho si vláda dovoluje drancovat. A to říkám se vší odpovědností koaličního poslance,“ řekl Petr Dolínek (ČSSD). Prodej se podle serveru seznamzpravy.cz nelíbí ani poslanci Lukáši Černohorskému z Pirátů: „Není to v pořádku. Do budoucna nám ty zásoby mohou chybět a budoucí vládě se může stát, že to bude muset nakupovat za výrazně víc peněz, než za kolik jsme to prodali dnes.”

Správa navíc má i snížený rozpočet, a to o více než 100 milionů korun, což znamená prakticky konec nákupů nové techniky a modernizace staré.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Slunný 2+kk s lodžií
Slunný 2+kk s lodžií

Šífařská, Praha 4 - Hodkovičky, okres Praha
4 930 000 Kč