Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Svatomartinské vs. beaujolais: novodobá česká tradice poráží Francii

Svatomartinská vína - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatomartinská vína - ilustrační foto | foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

PRAHA O uplynulém víkendu odstartoval prodej svatomartinských vín. A je o ně zájem. Z trhu navíc čím dál více vytlačují svůj francouzský vzor – beaujolais. Na novodobou tradici českých vinařů zkrátka zákazníci slyší.

Jak si vedlo svatomartinské víno na pultech obchodů během prvního dne? „Vnímáme vzrůstající zájem o toto víno, a to na úkor beaujolais, jehož 'zlaté časy' jsou již nenávratně pryč,“ řekla serveru Lidovky.cz například mluvčí supermarketů Albert Judita Urbánková.

Prodej svatomartinského vína je zatím srovnatelný s loňským rokem, zní z obchodních řetězců, které oslovil server Lidovky.cz. „S prodejem jsme v tomto roce velmi spokojeni, a to i v porovnání s uplynulým rokem,“ uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Slavnosti Svatomartinského vína v Brně.

Slavnosti Svatomartinského vína v Brně.

Konkrétní čísla letošních prodejů drží řetězce v tajnosti, shodují se ale, že obliba francouzského beaujolais v porovnání s jeho českou obdobou klesá. „Na základě údajů z minulých let můžeme říci, že prodej beaujolais nouveau klesá, stejně jako stoupají prodeje svatomartinských vín. Nejinak tomu bylo i během uplynulého víkendu, kdy zákazníci o toto víno projevovali velký zájem,“ vysvětluje Jan W. Dvořák z řetězce Tesco.

ČTĚTE VÍCE:

Důvodem je podle něj to, že svatomartinská vína jsou svěží, spojená s tradiční českou kuchyní a je na ně také velká kampaň jak od vinařského fondu, tak od samotných vinařů. „Vloni se prodalo 10 000 lahví beaujolais a 80 000 lahví svatomartinského,“ doplňuje.

První beaujolais

Francouzské beaujolais nouveau se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Letos to bude 15. listopadu. Svatomartinské víno ho tedy předběhlo o čtyři dny.

Podle Urbánkové jsou prodeje svatomartinského vína neporovnatelně vyšší v násobku desítek. „Předpokládáme, že tento poměr se bude v budoucnu v neprospěch mladého francouzského ještě zvyšovat,“ dodává.

Žádné beaujolais

Například Kaufland se rozhodl beaujolais letos vůbec neprodávat. „Beaujolais tento rok ve prospěch svatomartinského nenabízíme. Zákazníkům nabízíme především svatomartinské víno z Moravy, je v nabídce na všech našich prodejnách do vyprodání zásob. Vycházíme z toho, že zásoby vystačí na týden až deset dní,“ řekl serveru Lidovky.cz Šperl.

Většina mladých vín bude prodána do konce měsíce, shodují se obchody. Zásoby se ale budou zřejmě doprodávat ještě v prosinci.

Do prodeje jde letos rekordní množství svatomartinského vína – 2 139 000 lahví. Speciální logo, o jehož udělení rozhoduje Vinařský fond, může používat 380 vzorků vína od 122 vinařů. Deset z nich je z Čech, ostatní jsou z Moravy.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...