Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Kam za svatomartinským vínem? Přinášíme deset tipů

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto)

Ochutnávání mladých vín (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
Za týden vypuknou svatomartinské oslavy. Jak a kde oslavit příchod zimy a prvních mrazů? Ochutnávky mladého vína či jarmareční pochoutky si můžete vychutnat na mnoha místech. Server Lidovky.cz vybral několik tipů. Inspirujte se.
  7:00

Svatomartinských vín bude letos na trhu kolem dvou milionů. Jejich počet zřejmě poprvé v historii klesne. Celkový počet lahví dodaných na trh může ještě stoupat. Odhady vycházejí z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, které získaly možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat.

Žehnání svatomartinského vína
I letos se tak jako každý rok se v 11.11. v 11.11 hodin rozeznějí zvony na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Žehnání mladého vína představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu. Na náměstí se každoročně objeví svatý Martin na bílém koni.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihlavské hody
Svatý Martin přijede také do Jihlavy. Svatomartinské hody se konají ve vinárně Vinové. Oslavy začnou tradičním přípitkem a pokračují obědem, ke kterému servírují konfitované kachní stehno se dvěma druhy domácích knedlíků a červeným jablečným zelím. Návštěvníci budou moci ochutnat 24 svatomartinského vína.

Letenská husa
V Národním zemědělském muzeu v Praze můžete kromě několika expozic v listopadu také ochutnat mladá vína s doprovodem cimbálu nebo si koupit a ochutnat husní pečínky a další gastronomické speciality. K vidění budou také ukázky řemesel a uměleckých činností, zdobení posvícených hnětýnek (Nepomucké kuchařinky). Na své si přijdou i děti, pro které je připraven dětský program.

Svatomartinské hody v Luhačovicích
V Luhačovicích pojali svatomartinské hody ve velkém. Šéfkuchaři hotelových domů Resortu Luhačovice připravili vybraná menu. Ochutnat je můžete až do 17. listopadu. Ochutnáte například husí kaldoun s nudlemi, zeleninou a játrovými knedlíčky, husí játra v sádle s jarní cibulkou a opečeným toustem nebo husí roládu.

Svatomartinský přípitek na náměstí Svobody v Brně.

Ochutnávky mladých vín
Tradiční ochutnávka svatomartinského vína probíhá také ve vinotéce Sommeliér v Kralupech nad Vltavou. Každý rok v 11 hodin se začíná ochutnávkou vín a pokračuje se občerstvením.

Tradiční hody v Brně
Magické datum oslav svátku svatého Martina očekávají netrpělivě i v Brně. Bujaré oslavy a hodování, pečená svatomartinská husa, koláče a samozřejmě svatomartinské víno. Oslavy proběhnou na více místech, v restauracích, v divadle, ale i na náměstí Svobody. Letos se navíc bude hodovat i v brněnské podzemí. Návštěvníci dostanou příležitost dostat se do míst, která nejsou běžně veřejnosti otevřena. 

PSALI JSME:

Oslavy na zámku
Ochutnat svatomartinské víno můžete také na zámku Liblice. Svatomartinské husy a mladé víno. Husí pochoutky na zámecký stůl stejně patří odjakživa. Oslavy na zámku budou probíhat od 8. do 10. listopadu. K nedělnímu obědu navíc zahraje cimbálová muzika.

Ochutnávka na náměstí v Praze
Zcela výjimečnou událost můžete zažít v Praze. Svatomartinské víno a pečenou husu si můžete dát na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Návštěvníci se mohou těšit na živou hudbu v podobně klasické cimbálovky nebo temperamentního swingu. Mladému vínu bude žehnat farář zdejšího kostela Nejsvětějšího srdce Páně.

Valtické podzemí
Svatomartinské slavnosti a husí hody proběhnou tradičně i ve Valticích a to už 9. listopadu. Čeká na vás slavnostní přípitek, pečená husa, paštiky s husími játry i sladké dezerty na závěr. K večeři zahraje cimbálová muzika.

Víkend ve Velkých Pavlovicích
Ve Velkých Pavlovicíh oslaví svátek svatého Martina až o víkendu 16. a 17. listopadu. Svatomartinské otevřené slepy nabídnou hostům nejen ochutnávky mladého vína, ale také husí hody a cimbálovou muziku.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...