4. listopadu 2009 21:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tomi Tour je v konkurzu, šance věřitelů na vyrovnání jsou ale malé

Tomi Tour | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomi Tour | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kancelář Tomi Tour, spojená s osobou Václava Fischera, je v konkurzu. Podle serveru iDNES.cz jej dnes na ni vyhlásil Městský soud v Praze. Návrh podala přímo Tomi Tour, která svůj úpadek vyhlásila v létě, napsal server.

Na konkurz dlouho čekali věřitelé cestovní kanceláře. Jsou jich stovky, mezi nimi provizní prodejci Tomi Tour, hoteliéři, České aerolinie nebo slovenská Union Pojisťovna. Mají ale minimální šanci na to, že prodejem majetku Tomi Tour získají nějaké peníze zpět.

"Majitelé cestovky - Lubomír Popelář a německá Tomi Tour GmbH - uvedli v materiálech pro soud, že majetek mírně přesahuje čtyři miliony korun. Firma přiznala ve svém návrhu dluhy ve výši 30 milionů korun, ve skutečnosti budou pravděpodobně vyšší. Věřitelé teď mají 30 dnů na to, aby přihlásili své pohledávky," napsal iDNES.cz.

"Z insolvenčního návrhu lze usuzovat na vysokou náročnost řízení," uvedl v soudních materiálech samosoudce Jaromír Harmach. Insolvenčním správcem jmenoval Jarmilu Dlabolovou. Předchozí insolvenční návrhy soud odmítl kvůli formálním nedostatkům.

Pád Tomi Tour, byl největším krachem cestovní kanceláře za poslední roky. Klienty postihl zkažením dovolené, na kterou neodjeli. Pojišťovna už všechny zájezdy proplatila, smůlu mají ale ti, kteří si kupovali pouze například letenku nebo slevovou kartu Tomi Card, na kterou se pojištění proti úpadku nevztahovalo, dodal server.

Hospodařením Tomi Tour se také zabývá policie. Objevily se například informace, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů do poslední chvíle, ačkoliv bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční. Tomi Tour, jejíž tváří byl obchodní ředitel Václav Fischer, vyhlásila úpadek v polovině července kvůli nedostatku hotovosti.

ČTK