1. prosince 2016 19:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úředníci si kvůli EET došlápnou na hackery z Paralelní Polis

Pražský spolek Paralelní Polis založila skupina Ztohoven. Provozuje kavárnu i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský spolek Paralelní Polis založila skupina Ztohoven. Provozuje kavárnu i... | foto: Paralelní Polis

PRAHA Aktivisté odmítli zavést systém evidence tržeb, i když se povinnost podle ministerstva financí vztahuje i na platbu Bitcoiny a dalšími virtuálními měnami. Brzy je proto nejspíš čeká kontrola a hrozí jim vysoká pokuta.

Proti spuštění EET se postavili aktivisté z pražského centra Paralelní Polis, kde se v místní kavárně platí výhradně virtuální měnou Bitcoin. Kryptoanarchisté napojení na uměleckou skupinu Ztohoven však označili evidenci, v souladu se svým přesvědčením, za „nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu.“

Doslova pak uvedli, že budou zavedení EET bojkotovat. Ministerstvo financí zakrátko potvrdilo, že i na platbu Bitcoiny a dalšími virtuálními měnami se povinnost dle metodického pokynu vztahuje. A hackery tak pravděpodobně čeká brzká návštěva.

„Podnikatelé, kteří EET bojkotují, byť mají ze zákona povinnost evidovat, si mohou být jistí, že se stanou přednostně zájmem kontroly,“ uvedl na otázku LN, zda se do Paralelní Polis vydá kontrola, generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Hrozící sankce za porušení zákona o EET jsou přitom v rozmezí 50 až 500 tisíc korun. „Budeme benevolentní i v sankcích, což ale neznamená, že budeme tolerovat nějaké bezprecedentní porušení pravidel. V takovém případě se sankce uloží,“ prohlásil v rozhovoru pro LN ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Sám Babiš před časem Paralelní Polis navštívil, nechal si vysvětlit principy a fungování Bitcoinu a menší množství si i sám koupil.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky