Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA schválily prodej tanků a raket za miliardy dolarů Tchaj-wanu. Čína ostře protestovala

Tank M1A2 Abrams ve službách americké armády při pohledu zepředu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tank M1A2 Abrams ve službách americké armády při pohledu zepředu. | foto: Wikimedia

Washington  Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Čína, která považuje ostrovní Tchaj-wan za svou provincii, dnes proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun) ostře protestovala a vyzvala Spojené státy, aby prodej "okamžitě zrušily".

Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Pentagon uvedl, že prodej zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti. K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.

Tanky M1A2 Abrams ve službách americké armády na vojenském cvičení v Bulharsku...
Americký voják s raketou Stinger

Nynější zakázka může zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že chystaný americký prodej zbraní Tchaj-wanu je „vážným porušením mezinárodního práva a hrubým vměšováním do vnitřních záležitostí Číny, poškozuje čínskou suverenitu a čínské bezpečnostní zájmy“.

„Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území a nikdo by neměl podceňovat odhodlání čínské vlády a čínského lidu bránit svrchovanost a územní celistvost země,“ uvedl mluvčí.

Čína vyzývá USA ke zrušení kontraktu

„Čína proto vyzývá Spojené státy, aby okamžitě zrušily plány na prodej zbraní a ukončily veškeré kontakty mezi americkou a tchajwanskou armádou, čímž by se předešlo dalšímu poškození čínsko-amerických vztahů a narušení míru a stability v Tchajwanském průlivu,“ dodal mluvčí s tím, že Peking již proti zbrojnímu obchodu předložil americké straně oficiální protest.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory. 

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly zachovat schopnost bránit se.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!