12. července 2016 8:29, aktualizováno  11:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Německu uvězněná nafta se vrátí do Česka. Mohlo by se tak stát do půl roku

Areál zkrachovalé firmy Victoriagruppe v německém Kraillingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál zkrachovalé firmy Victoriagruppe v německém Kraillingu. | foto: SSHR

PRAHA/MNICHOV Česko se dohodlo na vrácení zásob nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Po mnohahodinovém jednání v Mnichově se na tom dohodli zástupci české Státní správy hmotných rezerv, insolvenční správce firmy a nový majitel skladu.

Areál společnosti Viktoriagruppe, kde je česká nafta za zhruba 1,2 miliardy korun uskladněna, získá německá firma Krailling Oils Development majetkově propojená s firmou Fau z Přerova.

„Dohoda byla podepsána. Zajišťuje nám, že nový majitel skladu by měl být schopen rychle, do dvou měsíců, opravit vlečku a my bychom pak mohli začít naftu odvážet,“ řekl mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Rychlé opravení porouchané železniční vlečky v kraillingském areálu novým vlastníkem očekává také předseda SSHR Pavel Švagr. Napsal to na Twitteru. Česko by mohlo naftu dostat do půl roku, uvedla Česká televize.

Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu.
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. Odvoz paliva navíc komplikuje porouchaná železniční vlečka v kraillingském areálu.

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý na setkání s novináři v Jirkově na Chomutovsku uvedl, že dohoda SSHR dává naději, že se problém nedostupné české nafty v Německu v dohledné době podaří vyřešit. Situace je podle něj poučením, že do budoucna je důležité, aby významné státní rezervy byly skladovány výhradně v tuzemsku.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Společnost Fau byla založena v roce 1993 a je vlastníkem a provozovatelem daňového skladu v Přerově. Zabývá se zejména nákupem, výrobou, skladováním a prodejem ropných produktů s hlavním zaměřením na motorovou naftu a automobilový benzin. Roční obrat firmy činí přes 6,5 miliardy korun.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?