10. května 2012 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za pokles nezaměstnanosti může i nečekaně lepší výkon ekonomiky

Magická desítka nepokořena. Nezaměstnanost klesla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magická desítka nepokořena. Nezaměstnanost klesla | foto: Shutterstock

PRAHA Za dubnovým poklesem nezaměstnanosti je kromě sezonních prací také nečekaně lepší výkon ekonomiky, shodli se analytici. Firmy podle nich nová dlouhodobější pracovní místa sice příliš nevytvářejí, ale naštěstí ani výrazně neruší.

ČTĚTE TAKÉ:

Podstatnější zlepšení na trhu práce by ale prý mělo nastat až v příštím roce. Dubnový pokles míry nezaměstnanosti na 8,4 procenta je o desetinu procentalepší výsledek, než v průměru očekávali analytici.

"Míra nezaměstnanosti klesá vedle sezonních vlivů proto, že ekonomika v prvním čtvrtletí vykazuje poměrně robustní výsledky. Lepší, než bylo naše očekávání před třemi měsíci," uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Firmy už tolik nepropouští a radši omezují náklady

Úřadům práce ubylo během dubna více než 27 tisíc klientů, což řadí tento měsíc na trhu práce mezi historicky nejúspěšnější, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Za poklesem nepochybně stál rozběh sezonních prací, zároveň ale podle něj citelně ubylo podniků, které snižovaly svou zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti si udržuje meziroční pokles, v dubnu to bylo o 0,2 procentního bodu. Vývoj trhu práce není v souladu s představou ekonomiky v krizi, podotkl.

I když ekonomika neroste, na trhu práce jsou vidět pozitivní signály, souhlasil analytik ČSOB Petr Dufek. Jednak podle něj přibývá nových volných pracovních míst, jednak ubývá nezaměstnaných absolventů. "Je vidět, že se firmy do propouštění příliš nehrnou a raději omezují náklady, včetně těch mzdových, a čekají na zvýšení poptávky v Evropě. Scénář z let 2008 a 2009, kdy ekonomika spadla do recese a propouštění nabralo na obrátkách, se tak naštěstí neopakuje," dodal.

Optimistický výhled

Potěšující zpráva přišla podle analytika Home Creditu Michala Kozuba z počtu hlášených volných pracovních míst - jejich počet překročil 40 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadá téměř 12 uchazečů o práci. I to je pozitivní zpráva, protože v minulém měsíci byl poměr 14,3 uchazeče na jednu pozici.

Výhled na příští rok je prý optimistický. Pokud se znovu nevyhrotí situace v Řecku, měla by ekonomika opět nastartovat svůj motor, a díky tomu začne růst počet volných pracovních míst, poznamenal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Senior manažer v oddělení poradenství pro lidské zdroje společnosti PwC Česká republika Libor Stodola očekává, že mírný pokles nezaměstnanosti bude pokračovat až do letních měsíců. Důvodem jsou sezonní práce ve stavebnictví, cestovním ruchu a zemědělství.

"Ke konci roku předpokládáme nepatrně nižší míru nezaměstnanosti proti loňsku. Výraznějšího poklesu se dočkáme nejdříve v příštím roce, pokud se bude globální a potažmo české ekonomice dařit lépe a vrátí se důvěra ve stabilitu růstu," odhadl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!