130 let
Vlajky Řecka a EU před Akropolí

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

FRAYER: Řecko na pranýři

Evropa
  •   7:00
V Aténách nyní probíhají rozhovory s představiteli MMF, ECB a EU. MMF již několikrát avizoval, že pro poskytnutí další pomoci bude zapotřebí, aby Řecko předložilo plán na snížení celkového zadlužení. Již v minulosti totiž svoji záchranu podmiňoval sražením dluhu na 120 procent HDP do roku 2020. Pro příští rok MMF ve své predikci zvýšil celkový dluh na 181,8 procenta HDP.

Řekové požadují dvouletý odklad stanovených podmínek a zároveň potřebují do konce listopadu další peníze. Předběžně jim bylo přislíbeno 31,5 mld. eur, které jsou však podmíněny dostatečným pokrokem v reformách. Jinou cestou je získat prostředky emisí státních pokladničních poukázek. Nebo by Řecko mohlo přistoupit k další restrukturalizaci dluhu.

Otazník visí nad odpisem řeckých dluhopisů veřejným sektorem (tzv. OSI – Official Sector Involment). Podmínka sto dvaceti procentního dluhu k HDP se nyní již spíše nachází v říši snů. Přísnější fiskální konsolidace nepřichází v úvahu s tím, jak výběr daní naráží jako kosa na kámen na horší a horší výkonnost řecké ekonomiky. Zdá se tak, že situace je neudržitelná a vše spěje k tomu, že řecké dluhopisy bude muset odepsat i veřejný sektor.
Několik zemí EMU v čele s Německem takový krok odmítá. Nicméně MMF se zdá být nekompromisní, a tak se riziko OSI postupně zvyšuje. Na nadcházejícím summitu EU však žádné rozhodnutí nečekám, politici ale řešení musí nalézt během listopadu. Diskuse nebudou vůbec jednoduché a cesta k obnově důvěry na globálních trzích bude nadále dlouhá a klikatá.

Autor: