130 let
Svačina (ilustrační foto)

Svačina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jak se změnilo cestování 20 let po revoluci? Už si nevozíme svačiny

Ekonomika
  •   16:11
PRAHA - Dvacet let po pádu železné opony nám přijde běžné, že můžeme procestovat Evropu pouze s občanským průkazem a platební kartou v ruce. Není to přitom tak dlouho, co si letecký zájezd mohlo dovolit jen 'horních deset tisíc' a lyžování v Alpách bylo vykoupeno rozbitím prasátka s celoročními úsporami.

Do roku 1989 se Češi nemohli bez zdlouhavého administrativního procesu podívat ani do zemí socialistického bloku. Získat devizový příslib pro cestu na západ bylo pro politicky 'nespolehlivého člověka' zcela z říše snů, a tak většina Čechů trávila dovolenou na domácích chatách a chalupách.

Po roce sametové revoluci tak nastala skutečná revoluce. "Zatímco do roku 1989 byla dovolená v NDR či Bulharsku našim maximem, vloni strávili Češi v zahraničí 4,99 mil. dovolených v zemích celého světa," popisuje převrat v cestování Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Na začátku 90. let tak většina Čechů vyjela na pár dní především do nejbližších západoevropských zemí, podle toho co jim dovolovala jejich finanční situace. "Například v Paříži spaly zájezdy Čechů v parcích ve stanech, jelikož naše příjmy nedovolovaly, abychom si mohli zaplatit hotel či penzion." popisuje Okamura. V této době získali Češi přezdívku národ svačinářů, protože si kvůli úsporám vozili jídlo s sebou z domova.

Srovnání cen zájezdů v letech 1990 a 2009

1) týden vlastním autem v Chorvatsku

V letech 1990, 1997 i 2009 vychází v apartmánu přibližně na 3000 Kč na osobu.

2) poznávací autobusový zájezd do Paříže
V roce 1990 cca 4 000 Kč za osobu, v roce 1997 i 2009 cca 5000 Kč za osobu, za to s lepšími službami.

3) týden letecky v Egyptě
V roce 1990 cca 25 000 Kč za osobu, v roce 1997 díky začátku charterové letecké dopravy klesla cena na cca 17-18 tisíc korun za osobu, v roce 2009 je cena již kolem 13 000 Kč za osobu.

4) týden u moře v Itálii autobusem
V roce 1990, 1997 i 2009 vychází v apartmánu přibližně na 5000 Kč na osobu, na jihu Itálie přibližně 6 000 Kč za osobu.

5) letenka Praha - Paříž - Praha
V roce 1990 stála přibližně 11 000 Kč včetně poplatků, dnes se stejná letenka prodává i za cca 4000 Kč včetně poplatků.

zdroj: ACČKA

Finanční možnosti Čechů se ale postupně zlepšovaly a v roce 1997 cestovky začaly využívat charterových spojů, což zlevnilo letecké zájezdy. Na konci devadesátých let jsme se navíc mohli podívat do většiny zemí světa bez vízové povinnosti. V roce 2000 tak byl vypraven první let do Thajska. Dnes už ale navštíví exotické země až 120 tisíc Čechů ročně.

K velkému zájmu o cestování tak přibližně před sedmi lety přispěly i nízkonákladové letecké společnosti. Díky nízkým cenám letenek se z létání stala běžná záležitost. "Podle naší analýzy v letošním roce již 12% českých občanů vycestovalo na zahraniční dovolenou letadlem," říká Okamura.

Pro cestování byl ale revoluční a minulý rok. Češi získali bezvízový styk s Amerikou a poprvé v zahraničí strávili v zahraničí více než polovinu svých dovolených. Průměrná cena jednoho zájezdu se přitom vyšplhala na 15 tisíc korun, což bylo před 20 lety nepředstavitelné. V roce 1990 by bylo potřeba na takovýto zájezd pět průměrných měsíčních platů. Ceny neleteckých zájezdů přitom zůstávají podle Okamury posledních 20 let stále na stejné úrovni a v případě leteckých ještě zlevnily.

Společně s finanční silou se ale změnily i požadavky českých turistů. Zatímco v první polovině devadesátých let se spokojili s pobytem ve stanech v Chorvatsku a vozili si s sebou konzervy, nyní se již standardem stal 3-hvězdičkový hotel. "Mezi českými občany stoupá zájem především o středomořské destinace, žádají čím dál více lepší služby, často chtějí zájezdy typu all inclusive, rádi relaxují, mnozí mají zájem také o exotickou zimní dovolenou v teple a o koupi zájezdů přes internet," popisuje trendy Okamura.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás