Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Křetínského EPH končí s uhlím v Británii, postaví tam nový plynový zdroj

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: ČTK

Praha Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského odstaví uhelný blok své severoirské elektrárny Kilroot a postaví místo něj nízkoemisní plynovou jednotku. Firma tím končí s provozováním uhelných zdrojů v Británii. Sdělil to mluvčí EPH Daniel Častvaj. Uvedl, že holding tak v souladu se svou dlouhodobou celoevropskou strategií sází na kombinaci obnovitelných a moderních nízkoemisních plynových zdrojů.

„Na britský trh jsme vstupovali před více než pěti lety prostřednictvím akvizice jedné z největších uhelných elektráren - Eggborough. Tento zdroj už není v provozu a místo něj zvažujeme výstavbu moderní plynové elektrárny. V případě jiné britské akvizice - elektrárny Lynemouth - jsme úspěšně dokončili její konverzi z uhlí na spalování biomasy. Odstavením uhelného bloku v elektrárně Kilroot a jeho nahrazením plynovým blokem dokončíme odchod od uhlí na britských ostrovech,“ řekl generální ředitel společnosti EP Power Europe (EPPE) Jan Špringl.

Častvaj uvedl, společnost EP UK Investments (EPUKI), která je součástí EPH, uspěla v kapacitní T-4 aukci a zajistila si tak prodloužení svých kontraktů na dodávky elektřiny do přenosové sítě ze svých irských elektráren Ballylumford, Tynagh a Kilroot. V případě elektrárny Kilroot navíc EPUKI získala desetiletý kapacitní kontrakt.

Právě ten firmě podle Častvaje umožní odstavit stávající uhelný blok a místo něj postavit nízkoemisní plynovou jednotku o instalovaném výkonu více než 300 megawattů. „Díky této investici dojde ke snížení emisí oxidu uhličitého o více než milion tun ročně,“ sdělil mluvčí. Připomněl, že aukce T-4 se konají každoročně a soutěží se v nich cena, za kterou jsou jednotlivé zdroje schopny dodat daný výkon za čtyři roky od konkrétního data.

Například v Německu EPH transakce týkající se uhelných zdrojů stále provádí. Letos v únoru holding oznámil, že EPPE se stane jediným vlastníkem tamní hnědouhelné elektrárny Schkopau. EPPE prostřednictvím své dceřiné společnosti Saale Energie podepsala dohodu o odkupu přibližně 58procentního podílu v elektrárně od společnosti Uniper a celou elektrárnu převezme s účinností od října 2021. Německo přitom využívání hnědého uhlí postupně opouští, výroba elektřiny z něj má být ukončena do roku 2038.

V Česku pak EPH provozuje například Elektrárnu Opatovice, která zajišťuje dodávky tepla ve východních Čechách. Také ona kvůli evropskému trendu odklonu od uhelné energie hledá možnosti přechodu na jiná paliva. V polovině letošního roku omezí provoz dvou z šesti současných bloků. Dva z kotlů nepodstoupily v minulých letech nákladnou modernizaci jako ostatní čtyři a nesplňovaly by zpřísněné emisní limity, které vejdou v platnost.

„Naprostá většina našich investic v oblasti výroby elektřiny směřuje do obnovitelných zdrojů s řízeným výkonem (například biomasa), nebo do nízkoemisních plynových elektráren. Uhelná aktiva se na konsolidovaném výsledku hospodářském EPH podílejí méně než z deseti procent a tento podíl bude i nadále klesat,“ řekl Častvaj.

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EPPE. EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EPPE patří především zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti. Většinovým vlastníkem EPH se stal Křetínský v roce 2017, který nyní drží 94 procent akcií.

V současnosti EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Křetínský je podle aktuálních údajů časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 3,4 miliardy dolarů (84,3 miliardy korun).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!