Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leteckou dopravu komplikuje stávka Air France i špatné počasí

Ekonomika

  14:50
PAŘÍŽ/SYDNEY - Stávka letušek a stevardů letecké společnosti Air France pokračuje druhým dnem. Podobně jako v sobotu i dnes chce společnost přes výpadek personálu ve vzduchu udržet 80 procent spojů.

Letadlo společnosti Air France foto: ČTK

Provoz je ale značně narušen a přispívá k tomu pracovní spor v australské letecké společnosti Qantas i sněhová bouře nad východem USA. Podle mluvčí pařížského letiště Charlese de Gaulla odtud dnes odletí 80 procent spojů, v některých případech možná se čtvrthodinovým zpožděním.

Dálkové lety z USA ale mají dvouhodinové zpoždění, což je prý ale důsledek špatného počasí nad Atlantikem. "Se stávkou Air France to nemá nic společného," sdělila mluvčí.

Na letišti Orly je ve srovnání se sobotou slabší provoz. Podle agentury AFP pasažéři na zprávu o zrušeném letu většinou reagují trpělivě. Jiní se ale zlobou netajili. "Stávkující si z nás udělali rukojmí, to není normální," řekl padesátník François Geoffroy.

ČTĚTE TAKÉ:

České aerolinie výpadky v Air France řeší navýšením kapacity vlastních letů z Prahy do Paříže. O víkendu vypravily dva dodatečné lety a jsou připraveny v tom pokračovat také v pondělí a úterý, bude-li třeba.

Stávka má trvat do středy. Mluvčí Air France řekl, že v sobotu byla situace lepší, než se očekávalo. Účast na stávce prý nedosáhla 30 procent. "Zajistili jsme 88 procent letů, nikoli 80, jak jsme plánovali," řekl. Jeho slova ale popřeli zástupci dvou hlavních odborových společností Unsa a FO. Podle nich byla účast mezi 50 až 60 procenty. "Dnes to bude podobné, v neděli je ale méně spojů. Podle našich zkušeností je vždy nejkomplikovanější třetí den stávky, což bude pondělí," prohlásil Philippe Sportes z Unsa.

Palubní personál stávkou protestuje proti rozhodnutí snížit počet posádek na určitých linkách. Air France se ocitla ve ztrátě 200 milionů eur a chce tímto opatřením šetřit. Do stávky je přizváno 15.000 letušek a stevardů.

Situaci ve světovém leteckém provozu komplikuje sněhová bouře, kterou jsou postižena letiště na východě USA - v New Yorku i Filadelfii. Některé lety byly zrušeny, jiné mají zpoždění. Na letišti Newark u New Yorku byly přílety kvůli špatné viditelnosti opožděny v sobotu v průměru o šest hodin, na newyorském letišti Johna F. Kennedyho pak zpoždění činila čtyři hodiny. Dnes odpoledne by se už podmínky měly zlepšit.

Autoři: ,