Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Lev řvoucí hlady není strašení diváků, rozhodl soud. Reklama je nadsázka

Reklama na společnost Partners není v rozporu s dobrými mravy rozhodl Nejvyšší... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklama na společnost Partners není v rozporu s dobrými mravy rozhodl Nejvyšší... | foto: Partners

BRNO Reklama na společnost Partners, která při propagaci spoření na důchod použila motiv hladového cirkusového lva, neodporuje dobrým mravům. Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) šlo o zjevnou nadsázku, nikoli strašení diváků.

Průměrný spotřebitel není ovce, je schopen rozumně uvažovat a rozeznat humornou formu propagace od ultimativní výhružky, zdůraznil soud v rozhodnutí, které aktuálně vybral k publikaci ve sbírce svých významných verdiktů.

V reklamním spotu nasazeném do vysílání v roce 2013 vystupovali dva cirkusoví klauni, kteří naslouchali řevu starého lva. „Moc se nesměj, mladej, až ti bude tolik, co jemu, tak budeš ještě hladovější,“ řekl mladému klaunovi jeho starší kolega.

Na závěr se diváci dozvěděli, že pokud nechtějí v penzi „řvát hlady“, mají kontaktovat finanční poradenství společnosti Partners, zadavatele reklamy.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za reklamu uložila pokutu 200 tisíc korun. Spot prý nepřípustně využíval motivy strachu, když „hrozil závažnými následky hladu a chudoby v důchodu“.

Městský soud v Praze pokutu zrušil s vysvětlením, že reklama pracuje s jasnou nadsázkou. Následovala kasační stížnost rady, kterou NSS před časem zamítl. Nyní se rozhodnutí díky publikaci ve sbírce zařadilo k těm nejdůležitějším, jež slouží justici jako vodítko.

Ve stížnosti rada označila reklamu za nemístné a nepřípustné strašení diváků. V apelu na nejniternější obavy z existenční nouze radní spatřovali rozpor s dobrými mravy. Účinkování klaunů prý samo osobě neznamená vtip a nadsázku a nevylučuje, že reklama vyvolá v divácích strach. NSS ovšem zdůraznil, že je nutné posuzovat celkový kontext a vnímat spotřebitele jako rozumně uvažujícího člověka.

„Takovému spotřebiteli musí být jasné, že nevyužití v reklamě nabízených služeb nemůže mít bez dalšího za následek budoucí život v bídě, stejně jako že žádné finanční produkty a služby žádného finančního poradenství ho nemohou před rizikem takového života ochránit absolutně,“ stojí v rozhodnutí.

Zjevná nadsázka

Nadsázka byla podle NSS zjevná, ačkoliv závěrečný komentář může sám o sobě vyznívat expresivně. Soudci připomněli například okamžik, kdy si klaun při pohledu na hodinky vylil obsah hrnku.

NSS už v minulosti rozhodl, že nadsázka či přehánění jsou v přesvědčovacích reklamních kampaních v obecné rovině přípustné. Vždy je však třeba brát v potaz věk adresátů kampaně a možné odrazy reklamy v jejich chování.

Právě proto před deseti lety potvrdil pokutu 500 tisíc korun za reklamu na Fidorku, ve které děvčátko hodilo panenku na automobil, aby aktivovalo airbagy a zmocnilo se pochoutky. Reklama byla příliš agresivní, mohla ovlivnit psychický nebo morální vývoj dětí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...