26. ledna 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google vytváří obří databázi osobních dat

Google. - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. - ilustrační | foto: Reprofoto

WASHINGTON Google už brzy bude znát výrazně víc informací o lidech, kteří využívají jeho internetové služby. Představitelé společnosti v úterý oznámili, že od 1. března propojí databáze informací, které sbírají o registrovaných uživatelích svých různých služeb od e-mailové schránky Gmail přes fotoalbum Picasa až po server pro sledování videí YouTube.

Podle deníku The Washington Post uživatelé nemohou propojení těchto databází odmítnout a pokud nechtějí, aby Google informace o nich získával, musejí si zrušit účty u jeho webových služeb.

Google - ilustrační foto.

Google už nyní informace o svých uživatelích získává, pro každou službu ale vytváří oddělené databáze.

Jejich propojením získá přesnější profil uživatele internetu, což firmě umožní lépe nastavit své reklamy na internetových stránkách, aby oslovily konkrétního člověka. Podle společnosti bude propojení databází znamenat přínos i pro uživatele.

Alma Whittenová z Googlu uvedla, že společnost tak například dokáže upozornit člověka na to, že nestíhá schůzku. Informace získá z jeho kalendáře v Gmailu, z určení jeho polohy pomocí mobilního telefonu, který využívá operační systém Android a z informací z veřejných databází o hustotě dopravy v daném městě.

Google ale bude moct informace získávat pouze v okamžiku, kdy některý z uživatelů jeho služeb bude do konkrétní služby přihlášen.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud například uživatel bude v jedné záložce prohlížeče přihlášen do e-mailové schránky a ve druhém bude sledovat nějaké video, data se propojí. Pokud si ale ke sledování videa spustí jiný internetový prohlížeč, Google data nezíská.

Firma také uvedla, že do propojení databází nebude zařazena její platební služba Google Wallet, digitalizovaná knihovna Google Books ani prohlížeč Chrome.

Lidovky.cz, ČTK